Emitent nebancar
Mastercard și Visa
Verificat

Filmări OCA: Cum acumulează puncte, cât costă și ce beneficii oferă

OCA — Programul Metros ocupă locul 15 din 23 în clasamentul nostru uruguayan al cardurilor de credit, cu 59 din 100 de puncte (Nivelul C). Este ideal pentru cei care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Programul Metros nu merită; adevărata valoare constă în reducere.

Scorul clasamentului

59/100

Clasat pe locul 15 din 23 · Nivel C

Își face treaba, dar merită comparat.

AxăGreutateScor
AcumulareCâtă valoare reală aduce pentru fiecare dolar cheltuit (puncte, mile sau cashback).25%30
Rețea de reduceriDomeniul de aplicare și utilitatea reducerilor și beneficiilor (supermarket, gastronomie, combustibil, rate).25%86
SchimbCe poate fi valorificat și cât de ușor și convenabil este să faci acest lucru.20%60
CostCostul anual și întreținerea versus beneficiul pe care îl oferă.15%62
FlexibilitateOpțiuni de expirare, transfer și utilizare a punctelor.8%62
AcoperireAcceptarea și disponibilitatea rețelei pentru diferite profiluri.7%55

Cea mai puternică axă a sa este rețeaua de reduceri (86), iar cea mai slabă este acumularea (30). Scorul general nu este scris manual: este calculat din 6 axe cu ponderi fixe: acumulare 25%, rețeaua de reduceri 25%, răscumpărare 20%, cost 15%, flexibilitate 8% și acoperire 7%.

De ce acel scor?

Cea mai mare corecție din analiza 17/8/2026 rămâne în vigoare. Clasamentul a evaluat Metro la $U37 folosind „Valoarea Metro” din lista tarifară, care este o referință tarifară și nu valoarea de răscumpărare: cele trei rapoarte privind voucherele de combustibil publicate de Metraje în sine (U500 per 2.500 Metro și echivalente) produc U $0,20 per Metro. Cu singura rată publicată (OCA Blue, 1 Metro fiecare U120 de la 15/09/2026, anterior U104 $), randamentul real este de ~0,17%, deci acumularea rămâne la 30. Răscumpărarea crește de la 58 la 60 pe 22/9/2026 deoarece Metraje publică o rată de răscumpărare mai bună decât voucherele: 2.000 Metro plătesc costul trimestrial al cardului (UI 130), adică U $0,43 per Metro. Flexibilitatea oferită de 62, deoarece cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile titularului de card, este mai bună decât aproape întregul set. Rețeaua de reduceri rămâne adevăratul său punct forte.

Acumulare, răscumpărare, reduceri și cost

OCA — Contor de program (Contoare)

Transmiţător
OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.
Tipul emitentului
Emitent nebancar
Rețele
Mastercard și Visa
Program
Metrouri (program de puncte OCA) + rețea extinsă de reduceri
Cum se acumulează
OCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate.
Care este valoarea unui punct?
Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd.
Cum se valorifică
Carduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”.
Reduceri și beneficii
Rețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație.
Cost
Extras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri.
Nota
Cardurile Metro nu expiră. Expiră anticipat doar din cauza neplății care depășește 60 zile consecutive, a decesului titularului cardului, a unui card VISA OCA/OCA inactiv timp de 24 luni sau a returnării cardului (în OCA Blue, singura cauză este decesul). Acest lucru infirmă relatarea de presă conform căreia „expiră după 24 luni”: lunile 24 se referă la inactivitatea cardului, nu la durata de viață a punctului. Proprietate: OCA S.A. este deținută de Itaú Unibanco încă din 2007; OCA Blue nu este emis de OCA S.A., ci de OCA Dinero Electrónico S.A., o companie independentă, ambele reglementate de BCU. 22/9/2026 Reverificat: Broșura online OCA Blue se suprapune pe două versiuni (coperta redată spune 15/09/2026 și „$120”; pagina 3 păstrează „01/10/2025” și stratul vechi „$104”); am publicat cifra vizibilă, care este cea actuală. Promoția 20% de vineri (plafonată la $U 5.500, +5% aplicație plafonată la $U 500, 12 rate doar cu Mastercard, fără Mercado Pago, 1/6/2026–31/5/2027) a fost reconfirmată în acea zi pe oca.uy.
Date confirmate
Da, conform unei surse oficiale (reviziată la 22/09/2026)

Pro și contra

În favoare

  • Cea mai mare rețea de reduceri în magazinele fizice din piața locală
  • 20% reducere vinerea + 12 rate este una dintre cele mai agresive promoții din Uruguay
  • Cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile VISA OCA, OCA Blue și OCA ale aceluiași titular.
  • Schimb concret și util: vouchere de combustibil la stațiile DISA, canistre Riogas, reîncărcări de telefon mobil, bilete de cinema și de călătorie și costul trimestrial al cardului în sine (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD per Metro)
  • 5% suplimentari cu portofel digital; emitent nebancar utilizat pe scară largă

Împotriva

  • Sistemul Metro oferă un randament foarte mic: cu singura tarifă publicată (OCA Albastru, 1 Metro per 120 USD din 15/09/2026) și un schimb de combustibil de 0,20 USD per Metro, randamentul este de ≈ 0,17% din cheltuieli, o șesime din ~1% din programele bancare; nici măcar plata cu cardul de credit cu Metro (0,43 USD) nu ajunge la 0,4%.
  • Rata de acumulare a cardurilor de credit OCA nu este publicată și variază în funcție de campania x2/x3.
  • Fără cashback: beneficiul este o reducere condiționată de zile/magazine și cu limite (5.500 USD pe lună și 500 USD suplimentari pentru aplicație)
  • Reducerea de 5% oferită de aplicație, cele 12 rate (doar cu Mastercard) și excluderea achizițiilor prin Mercado Pago diminuează valoarea promoției vedetă.

Ideal pentru: Cei care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Pentru zonele metropolitane, nu merită: valoarea constă în reducere.

Unde sunt reducerile OCA?

Harta se încarcă cu cardurile de credit OCA alese și arată ce magazine au reduceri astăzi.

OCA Footage vs. alte cărți

Fiecare comparație pune cele două programe unul împotriva celuilalt, axă cu axă, folosind aceeași rubrică.

Alte cărți de luat în considerare

Întrebări frecvente

Câte puncte oferă contorul OCA?
OCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate.
Care este valoarea unui punct în contoare OCA?
Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd.
Cum pot valorifica punctele OCA Meter?
Carduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”.
Are OCA Meterage un cost anual?
Extras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri.
Ce reduceri și beneficii oferă OCA Metrology?
Rețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație.
Care este scorul în clasament al OCA Metraje?
59 din 100: clasat pe locul 15 din 23 în clasamentul nostru uruguayan al cardurilor de credit, nivelul C, îndeplinește așteptările, dar se recomandă compararea. Aspectul său cel mai puternic este rețeaua de reduceri (86), iar cel mai slab este acumularea de recompense (30). Scorul general nu este calculat manual: se bazează pe 6 factori cu ponderare fixă: acumularea de recompense 25%, rețeaua de reduceri 25%, răscumpărarea 20%, costul 15%, flexibilitatea 8% și acoperirea 7%.
Pentru cine este potrivită metrologia OCA?
Cei care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Pentru zonele metropolitane, nu merită: valoarea constă în reducere.