Icke-bankutgivare
Mastercard och Visa
Verifierad

OCA-filmer: Hur det tjänar poäng, hur mycket det kostar och vilka fördelar det erbjuder

OCA — Metros-programmet rankas som nummer 15 av 23 i vår ranking av uruguayanska kreditkort, med 59 av 100 poäng (nivå C). Det är perfekt för dem som handlar ofta i lokala fysiska butiker och planerar sina köp till de dagar med störst rabatt (fredagar, 20 %). Metros-programmet är inte värt det; det verkliga värdet ligger i rabatten.

Rankningspoäng

59/100

Rankad 15:e av 23 · Nivå C

Den gör jobbet, men det är värt att jämföra.

AxelViktGöra
AckumulationHur mycket verkligt värde ger det för varje spenderad dollar (poäng, miles eller cashback).25%30
RabattnätverkOmfattning och nytta av rabatter och förmåner (stormarknad, mat, bränsle, avbetalning).25%86
UtbytaVad kan lösas in och hur enkelt och bekvämt är det att göra det.20%60
KostaÅrlig kostnad och underhåll kontra den nytta det ger.15%62
FlexibilitetAlternativ för poängutgång, överföring och användning.8%62
RapporteringNätverksacceptans och tillgänglighet för olika profiler.7%55

Dess starkaste axel är rabattnätverket (86) och dess svagaste är ackumulering (30). Den totala poängen skrivs inte manuellt: den beräknas från 6 axlar med fasta vikter: ackumulering 25 %, rabattnätverk 25 %, inlösen 20 %, kostnad 15 %, flexibilitet 8 % och täckning 7 %.

Varför det resultatet?

Den största korrigeringen från 17/8/2026-granskningen kvarstår. Rankningen värderade Metro till $U37 med hjälp av "Metro-värdet" från biljettlistan, vilket är en biljettreferens och inte inlösenvärdet: de tre bränslekupongförhållandena som publiceras av Metraje själva ($U500 per 2.500 Metros och motsvarande) ger $U 0,20 per Metro. Med den enda publicerade avgiften (OCA Blue, 1 Metro varje $U120 från 15/09/2026, tidigare $U104) är den faktiska avkastningen ~0,17%, så ackumuleringen förblir 30. Inlösen ökar från 58 till 60 på 22/9/2026 eftersom Metraje publicerar en bättre inlösenavgift än kupongerna: 2.000 Metros betalar kvartalskostnaden för kortet (UI 130), det vill säga $U 0,43 per Metro. Flexibiliteten i 62, eftersom Metros inte går ut och kan överföras mellan kortinnehavarens kort, är bättre än nästan hela setet. Rabattnätverket förblir dess verkliga styrka.

Ackumulering, inlösen, rabatter och kostnad

OCA — Programmätare (Mätare)

Sändare
OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utgiven av OCA Dinero Electrónico S.A.
Typ av utgivare
Icke-bankutgivare
Nätverk
Mastercard och Visa
Programmera
Metros (OCA-poängprogram) + omfattande rabattnätverk
Hur det ackumuleras
OCA Blue: 1 Metro för varje U 120 spenderad USD, enligt det nuvarande kortet sedan 15/09/2026 (det föregående, som varit i kraft sedan 01/10/2025, angav 1 Metro för varje U 104 USD). Kombinerat med inlösenvärdet för bränslekuponger på U 0,20 USD per Metro är avkastningen för OCA Blue cirka 0,17 % av utgifterna (den var cirka 0,19 %), den lägsta i serien. För kreditkortet OCA förblir räntan per peso opublicerad (Mastercard-kreditkortet som varit i kraft sedan 01/09/2026 nämner inte Metro) och varierar med kampanjerna x2/x3. Betalningar, kontantuttag, kortavgifter, amorteringsbara lån och refinansieringar ackumuleras inte Metros; med OCA VISA ackumuleras endast lokala utgifter, inte köp utomlands.
Vad är värdet av en poäng?
Inlösenvärdet för bränslekuponger är $U 0,20 per Metro. Detta härleds från själva Metro-tabellen: $U 500 för 2.500-mätare, $U 1.500 för 7.500-mätare och $U 1.000 diesel för 5.000-mätare – alla tre förhållandena ger exakt $U 0,20. Det finns dock en inlösen som ger mer än det dubbla, vilket publiceras i Metro FAQs (läs på 22/9/2026): 2.000-mätare annullerar kvartalskostnaden för Mastercard- eller Visa-kortet, vilket är UI 130 (≈ $U 864 med UI från 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro; för närvarande är detta endast tillgängligt personligen på OCA- eller Metro-kontor eller via 1730, och endast om kostnaden redan har fakturerats. Se upp för "Metro-värdet" som trycktes på den tidigare biljettlistan ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versionen; det var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-biljettlistan, vilket är varifrån siffran vi publicerade tidigare kommer): den siffran är en biljettreferens, en ersättningsgrad för saknade Metros mot pengar, INTE vad Metron ger vid inlösen. Att kombinera det med ackumuleringsgraden skulle ge en avkastning på 50%, vilket är absurt.
Hur man löser in
Metros kan lösas in mot bränslekuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer över hela landet, Riogas propantankar och påfyllningar, påfyllning av mobiltelefoner, biobiljetter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), resor via Hiperviajes och – den bästa inlösningsmetode som erbjuds – kvartalskostnaden för själva Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Inlösning kräver att man är uppdaterad med alla OCA-produkter. Viktig korrigering: OCA Blue ackumulerar och löser även in Metros (kortinnehavarna sätter sin egen avgift, 1 Metro per $U 120 från och med 15/09/2026); det är inte ett "endast rabattkort".
Rabatter och förmåner
Omfattande nätverk: 20 % på fredagar med kredit + 12 avbetalningar varje dag, med en maxgräns på U 5.500 USD per konto per månad hos deltagande handlare, enligt OCA-förmånssidan (giltig från 1/6/2026 till 31/5/2027). Tre villkor ändrar beräkningen: de extra +5 % vid betalning med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har ett eget tak på U 500 USD per månad, fördelat mellan alla aktiva OCA-appkampanjer; 12-avbetalningarna är exklusiva för Mastercard; och kampanjen gäller inte köp gjorda via Mercado Pago och kan inte kombineras med andra rabatter. Dessutom 10 % dagligen hos utvalda handlare och rabatter på 10 %–30 % på mat, mode, elektronik och utbildning.
Kosta
Mastercard-kortutdrag giltigt från 01/09/2026 och dokument "Aktuella priser" från 15/09/2026: korttjänst OCA UI 130 per kvartal inklusive moms (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI från 22/9/2026), ytterligare make/maka UI 0, ytterligare barn/andra UI 65 per kvartal inklusive moms, ersättnings-UI 130, förnyelse-UI 0; Visa International UI 130 per kvartal och Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), båda inklusive moms, enligt "Aktuella priser". Kortanvändning utomlands 2,44% inklusive moms; uttag utomlands US$ 2,459 + moms; försäkring på saldon 0,4% inklusive moms (maximalt 50 UI). Balansfinansiering: de två dokumenten i OCA anger inte samma sak — 01/09/2026-häftet anger 64% APR + moms i pesos (12% i dollar), kontantförskott 80% + moms och försenad betalning 75% + moms (13% i dollar); dokumentet "Aktuella räntor" i 15/09/2026 anger 63% (12% i dollar), 80% och försenad betalning 72% (13%). Vi publicerar båda tills OCA sammanställer dem. Påföljder: vid full betalning inom 48 timmar från förfallodagen UI 50 + moms, vid försenad betalning UI 50 + moms; skicka kontoutdrag UI 10 + moms per månad (valfritt); Ogrundade avgifter 10% + moms på kupongen, minimum $100 / US$ 4 och maximum $600 / US$ 15; uttag i bankomater och filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primärkort, extra kort, kontounderhåll, låg genomsnittlig provision och ersättning upp till 2ª, men debiterar 0,35% + moms på fakturabeloppet för betalningar i inkassonätverk, och har dagliga gränser på $U 20.000 / US$ 500 på lokala och internationella köp och $U 20.000 / US$ 520 på uttag.
Notera
Metros löper inte ut. De löper endast ut i förtid på grund av utebliven betalning som överstiger 60 dagar i följd, kortinnehavarens död, ett inaktivt OCA/OCA VISA-kort i 24 månader, eller kortets återlämning (i OCA Blue är den enda orsaken dödsfall). Detta motbevisar pressrapporten att de "löper ut efter 24 månader": 24-månaderna hänvisar till kortinaktivitet, inte poängens livslängd. Ägande: OCA S.A. har ägts av Itaú Unibanco sedan 2007; OCA Blue utfärdas inte av OCA S.A. utan av OCA Dinero Electrónico S.A., ett oberoende företag, båda reglerade av BCU. 22/9/2026 Omverifierad: OCA Blue onlinehäftet överlappar två versioner (det återgivna omslaget säger 15/09/2026 och "$120"; 3-sidan behåller "01/10/2025" och det gamla lagret "$104"); vi publicerade den synliga siffran, som är den nuvarande. 20%-kampanjen på fredagar (begränsad till $U 5.500, +5% app-begränsad till $U 500, 12 endast avbetalningar Mastercard, utan Mercado Pago, 1/6/2026–31/5/2027) bekräftades på nytt samma dag på oca.uy.
Bekräftade uppgifter
Ja, enligt en officiell källa (reviderad 22/09/2026)

För och emot

Till förmån

  • Det största nätverket av rabatter i fysiska butiker på den lokala marknaden
  • 20 % rabatt på fredagar + 12 delbetalningar är en av de mest aggressiva kampanjerna i Uruguay
  • Metrokort går inte ut och kan överföras mellan OCA-, OCA Blue- och OCA VISA-kort från samma innehavare.
  • Konkret och användbart utbyte: bränslekuponger på DISA-stationer, Riogas-behållare, påfyllning av mobiltelefon, bio- och resebiljetter och själva kortets kvartalsvisa kostnad (2.000 metron = UI 130, ≈ $U 0,43 per metron)
  • Extra 5 % med digital plånbok; allmänt använd icke-bankutgivare

Mot

  • Metron erbjuder väldigt liten avkastning: med den enda publicerade avgiften (OCA Blue, 1 Metro för varje $U 120 från 15/09/2026) och bränsleutbytet på $U 0,20 per Metro, är avkastningen ≈ 0,17% av kostnaden, en sjättedel av ~1% av bankprogrammen; även att betala med kortet med Metros ($U 0,43) når inte 0,4%
  • OCA-kreditkortens ackumuleringsgrad publiceras inte och varierar beroende på kampanj x2/x3
  • Ingen cashback: förmånen är en rabatt beroende på dagar/butiker och med begränsningar (5.500 U per månad och 500 U extra från appen)
  • Appens 5%-rabatt, de 12 delbetalningarna (endast Mastercard) och undantaget för köp via Mercado Pago förminskar stjärnkampanjen.

Idealisk för: De som handlar ofta i lokala fysiska butiker och planerar sina köp till de största rabattdagarna (fredagar, 20 %). För storstadsområdena är det inte värt det: värdet ligger i rabatten.

Var finns OCA-rabatterna?

Kartan laddas med dina valda OCA-kreditkort och visar vilka butiker som har rabatter idag.

OCA-film jämfört med andra kort

Varje jämförelse ställer de två programmen mot varandra axel för axel, med samma matris.

Andra kort att titta på

Vanliga frågor

Hur många poäng ger OCA-mätaren?
OCA Blue: 1 Metro för varje U 120 spenderad USD, enligt det nuvarande kortet sedan 15/09/2026 (det föregående, som varit i kraft sedan 01/10/2025, angav 1 Metro för varje U 104 USD). Kombinerat med inlösenvärdet för bränslekuponger på U 0,20 USD per Metro är avkastningen för OCA Blue cirka 0,17 % av utgifterna (den var cirka 0,19 %), den lägsta i serien. För kreditkortet OCA förblir räntan per peso opublicerad (Mastercard-kreditkortet som varit i kraft sedan 01/09/2026 nämner inte Metro) och varierar med kampanjerna x2/x3. Betalningar, kontantuttag, kortavgifter, amorteringsbara lån och refinansieringar ackumuleras inte Metros; med OCA VISA ackumuleras endast lokala utgifter, inte köp utomlands.
Vad är värdet av en punkt i OCA-meter?
Inlösenvärdet för bränslekuponger är $U 0,20 per Metro. Detta härleds från själva Metro-tabellen: $U 500 för 2.500-mätare, $U 1.500 för 7.500-mätare och $U 1.000 diesel för 5.000-mätare – alla tre förhållandena ger exakt $U 0,20. Det finns dock en inlösen som ger mer än det dubbla, vilket publiceras i Metro FAQs (läs på 22/9/2026): 2.000-mätare annullerar kvartalskostnaden för Mastercard- eller Visa-kortet, vilket är UI 130 (≈ $U 864 med UI från 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro; för närvarande är detta endast tillgängligt personligen på OCA- eller Metro-kontor eller via 1730, och endast om kostnaden redan har fakturerats. Se upp för "Metro-värdet" som trycktes på den tidigare biljettlistan ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versionen; det var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-biljettlistan, vilket är varifrån siffran vi publicerade tidigare kommer): den siffran är en biljettreferens, en ersättningsgrad för saknade Metros mot pengar, INTE vad Metron ger vid inlösen. Att kombinera det med ackumuleringsgraden skulle ge en avkastning på 50%, vilket är absurt.
Hur löser jag in OCA-mätarpoäng?
Metros kan lösas in mot bränslekuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer över hela landet, Riogas propantankar och påfyllningar, påfyllning av mobiltelefoner, biobiljetter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), resor via Hiperviajes och – den bästa inlösningsmetode som erbjuds – kvartalskostnaden för själva Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Inlösning kräver att man är uppdaterad med alla OCA-produkter. Viktig korrigering: OCA Blue ackumulerar och löser även in Metros (kortinnehavarna sätter sin egen avgift, 1 Metro per $U 120 från och med 15/09/2026); det är inte ett "endast rabattkort".
Kostar OCA-mätning årligen?
Mastercard-kortutdrag giltigt från 01/09/2026 och dokument "Aktuella priser" från 15/09/2026: korttjänst OCA UI 130 per kvartal inklusive moms (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI från 22/9/2026), ytterligare make/maka UI 0, ytterligare barn/andra UI 65 per kvartal inklusive moms, ersättnings-UI 130, förnyelse-UI 0; Visa International UI 130 per kvartal och Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), båda inklusive moms, enligt "Aktuella priser". Kortanvändning utomlands 2,44% inklusive moms; uttag utomlands US$ 2,459 + moms; försäkring på saldon 0,4% inklusive moms (maximalt 50 UI). Balansfinansiering: de två dokumenten i OCA anger inte samma sak — 01/09/2026-häftet anger 64% APR + moms i pesos (12% i dollar), kontantförskott 80% + moms och försenad betalning 75% + moms (13% i dollar); dokumentet "Aktuella räntor" i 15/09/2026 anger 63% (12% i dollar), 80% och försenad betalning 72% (13%). Vi publicerar båda tills OCA sammanställer dem. Påföljder: vid full betalning inom 48 timmar från förfallodagen UI 50 + moms, vid försenad betalning UI 50 + moms; skicka kontoutdrag UI 10 + moms per månad (valfritt); Ogrundade avgifter 10% + moms på kupongen, minimum $100 / US$ 4 och maximum $600 / US$ 15; uttag i bankomater och filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primärkort, extra kort, kontounderhåll, låg genomsnittlig provision och ersättning upp till 2ª, men debiterar 0,35% + moms på fakturabeloppet för betalningar i inkassonätverk, och har dagliga gränser på $U 20.000 / US$ 500 på lokala och internationella köp och $U 20.000 / US$ 520 på uttag.
Vilka rabatter och förmåner erbjuder OCA Metrology?
Omfattande nätverk: 20 % på fredagar med kredit + 12 avbetalningar varje dag, med en maxgräns på U 5.500 USD per konto per månad hos deltagande handlare, enligt OCA-förmånssidan (giltig från 1/6/2026 till 31/5/2027). Tre villkor ändrar beräkningen: de extra +5 % vid betalning med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har ett eget tak på U 500 USD per månad, fördelat mellan alla aktiva OCA-appkampanjer; 12-avbetalningarna är exklusiva för Mastercard; och kampanjen gäller inte köp gjorda via Mercado Pago och kan inte kombineras med andra rabatter. Dessutom 10 % dagligen hos utvalda handlare och rabatter på 10 %–30 % på mat, mode, elektronik och utbildning.
Vad är OCA Metrajes rankingpoäng?
59 av 100: rankad 15:e av 23 i vår ranking av uruguayanska kreditkort, nivå C, uppfyller förväntningarna, men jämförelse är lämplig. Dess starkaste aspekt är rabattnätverket (86) och dess svagaste är ackumulering av belöningar (30). Den totala poängen beräknas inte manuellt: den baseras på 6 faktorer med fast vikt: ackumulering av belöningar 25 %, rabattnätverk 25 %, inlösen 20 %, kostnad 15 %, flexibilitet 8 % och täckning 7 %.
Vem passar OCA Metrology för?
De som handlar ofta i lokala fysiska butiker och planerar sina köp till de största rabattdagarna (fredagar, 20 %). För storstadsområdena är det inte värt det: värdet ligger i rabatten.