OCA-optagelser: Hvordan det optjener point, hvor meget det koster, og hvilke fordele det tilbyder
OCA — Metros-programmet rangerer som nummer 15 ud af 23 i vores rangliste over uruguayanske kreditkort med 59 ud af 100 point (niveau C). Det er ideelt for dem, der ofte handler i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). Metros-programmet er ikke det værd; den virkelige værdi ligger i rabatten.
Rangering
Rangeret som nummer 15 ud af 23 · Niveau C
Den gør jobbet, men det er værd at sammenligne.
| Akse | Vægt | Score |
|---|---|---|
| AkkumuleringHvor meget reel værdi giver det tilbage for hver brugt dollar (point, miles eller cashback). | 25% | 30 |
| RabatnetværkOmfang og anvendelighed af rabatter og fordele (supermarked, gastronomi, brændstof, afbetaling). | 25% | 86 |
| UdveksleHvad kan indløses, og hvor nemt og bekvemt er det at gøre det. | 20% | 60 |
| KosteÅrlige omkostninger og vedligeholdelse versus den fordel, det giver. | 15% | 62 |
| FleksibilitetUdløb af point, overførsel og brugsmuligheder. | 8% | 62 |
| DækningNetværksacceptans og tilgængelighed for forskellige profiler. | 7% | 55 |
Dens stærkeste akse er rabatnetværket (86), og dens svageste er akkumulering (30). Den samlede score skrives ikke manuelt: den beregnes ud fra 6 akser med faste vægte: akkumulering 25%, rabatnetværk 25%, indfrielse 20%, omkostninger 15%, fleksibilitet 8% og dækning 7%.
Hvorfor den score?
Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.
Akkumulering, indfrielse, rabatter og omkostninger
OCA — Programmåler (Metre)
- Sender
- OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.
- Udstedertype
- Ikke-bankudsteder
- Netværk
- Mastercard og Visa
- Program
- Metros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværk
- Hvordan det akkumuleres
- OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet.
- Hvad er værdien af et point?
- Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd.
- Sådan indløser du
- Metros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort.
- Rabatter og fordele
- Omfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse.
- Koste
- Mastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger.
- Note
- Metro-kortene udløber ikke. De udløber kun før tid på grund af manglende betaling i mere end 60 sammenhængende dage, kortholderens død, et inaktivt OCA/OCA VISA-kort i 24 måneder eller kortets returnering (i OCA Blue er den eneste årsag død). Dette modbeviser pressemeddelelsen om, at de "udløber efter 24 måneder": 24-månederne refererer til kortinaktivitet, ikke pointtets levetid. Ejerskab: OCA S.A. har været ejet af Itaú Unibanco siden 2007; OCA Blue udstedes ikke af OCA S.A., men af OCA Dinero Electrónico S.A., et uafhængigt selskab, begge reguleret af BCU. 22/9/2026 Genbekræftet: OCA Blue online hæftet overlapper to versioner (det gengivne omslag siger 15/09/2026 og "$120"; 3-siden bevarer "01/10/2025" og det gamle lag "$104"); vi offentliggjorde det synlige tal, som er det nuværende. 20%-kampagnen om fredagen (begrænset til $U 5.500, +5% app begrænset til $U 500, 12 kun afbetalinger Mastercard, uden Mercado Pago, 1/6/2026-31/5/2027) blev genbekræftet samme dag på oca.uy.
- Bekræftede data
- Ja, ifølge en officiel kilde (revision af 22/09/2026)
For og imod
Til fordel
- Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
- 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
- Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
- Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
- Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder
Mod
- Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
- OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
- Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
- Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.
Ideel til: Dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). For metroerne er det ikke det værd: værdien ligger i rabatten.
Hvor er OCA-rabatterne?
Kortet indlæses med dine valgte OCA-kreditkort og viser, hvilke butikker der har rabatter i dag.
OCA-optagelser vs. andre kort
Hver sammenligning sætter de to programmer op mod hinanden akse for akse ved hjælp af den samme rubrik.
Andre kort at se på
Ofte stillede spørgsmål
- Hvor mange point giver OCA Meter?
- OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet.
- Hvad er værdien af et punkt i OCA meter?
- Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd.
- Hvordan indløser jeg OCA Meter-point?
- Metros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort.
- Har OCA Meterage en årlig omkostning?
- Mastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger.
- Hvilke rabatter og fordele tilbyder OCA Metrology?
- Omfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse.
- Hvad er OCA Metrajes rangliste?
- 59 ud af 100: rangeret som nummer 15 ud af 23 i vores uruguayanske kreditkortrangering, niveau C, lever det op til forventningerne, men sammenligning er tilrådelig. Dets stærkeste aspekt er rabatnetværket (86), og dets svageste er akkumulering af belønninger (30). Den samlede score beregnes ikke manuelt: den er baseret på 6 faktorer med fast vægt: akkumulering af belønninger 25%, rabatnetværk 25%, indløsning 20%, omkostninger 15%, fleksibilitet 8% og dækning 7%.
- Hvem er OCA Metrologi egnet til?
- Dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). For metroerne er det ikke det værd: værdien ligger i rabatten.
Jeg blev ved med at sammenligne
Kilder
- OCA — Metraje-programmet (vilkår og betingelser)
- OCA — Mastercard-hæfte (gyldig fra 01/09/2026)
- OCA — Aktuelle kurser (pr. 15/09/2026)
- OCA Elektroniske Penge — OCA Blå Hæfte (gyldig fra 15/09/2026)
- OCA — Ofte stillede spørgsmål om målerforbrug (udvekslingstabel og kvartalsvis omkostningsbetaling)
- OCA — 20% rabat om fredagen (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027)
- INE — Indekseret enhed september 2026 (værdi pr. 22/9/2026: $U 6,6468)