Convé comprar en 24 quotes i invertir-ne l'efectiu?
És una discussió vella i la resposta no és sí ni no: depèn d'un sol nombre que els comerços gairebé mai no et diuen. Aquí ho calculem, i de passada mostrem per què la jugada guanya molt menys del que gairebé tots creuen — fins i tot quan les quotes són de veritat sense recàrrec.
És el cas del finançament a la factura d'Antel (23,97% anual) i de qualsevol targeta finançant saldo (56% a 120%). Cap instrument segur a Uruguai no paga això. El millor rendiment segur i verificable és ~5,4% anual. No hi ha discussió.
Aquí hi ha la sorpresa. Sobre el paper guanyàs ~$2.000 en un mòbil de $46.000. Però el assegurança sobre saldo deutor i la rebaixa d'IVA que perdi per pagar amb crèdit en comptes de dèbit se'l mengen gairebé sencer. No és “la millor jugada”: és empatar prenent risc.
0% real y la teva targeta no cobra assegurança sobre saldo deutor y ja tenies la targeta y no gastaràs la plata. Aquí sí que guanyàs —entre $1.000 i $2.000 en dos anys. Que és, si fa no fa, una pizza per mes de recompensa per dos anys de disciplina.
La pregunta correcta no és "quotes o comptat?"
És "quina és la taxa implícita?". I no te la diran: a l'Uruguai el venedor està obligat a informar-te del preu comptat, el total finançat i la quantitat de quotes —però la taxa només l'han de publicar les institucions financeres. Una telco que finança a la seva pròpia factura queda fora. Et donen els ingredients i no el número.
Treure'l és un compte, i és el que fa aquesta pàgina. La regla és simple:
Finançar convé si i només si la taxa implícita del pla és menor que el que pots guanyar amb la plata, net de comissions i impostos.
El punt dequilibri ca la taxa implícita. No és una coincidència: és el que vol dir una taxa.
Amb la Taxa de Política Monetària del BCU a 6% i la inflació a 4.25%, el millor que podeu aconseguir sense córrer risc són ~5,4% a l'any. Aquest és el número a batre. Tota la resta és aritmètica.
Calcula'l amb el teu cas
Serveix per a qualsevol compra gran, no només un cel·lular: gelatera, tele, moto, el que sigui.
No és un detall: el dèbit us dóna 2 punts d'IVA que el crèdit no té — i tampoc l'efectiu.
Pagas $ 57.336,00 per una cosa que costa $ 46.190,00. Recàrrec: 11.146,00 $.
I si tens sort?
El rendiment del fons no ho sabés per endavant, i tampoc sabràs si podràs pagar les 24 quotes sense fallar-ne una. Així que en comptes d'un número únic, simulem 4.000 escenaris: variem el rendiment i deixem que, amb probabilitat 3%, se t'endarreri una quota.
dels escenaris en què finançar et deixa una cosa que valgui la pena (més de 1% del preu).
Cada barra és la quantitat descenaris que van acabar amb aquest resultat. A l'esquerra de zero, finançar-te'n va sortir car.
Tres coses que gairebé tots calculen malament
És l'argument més votat del fil de Reddit que va originar aquesta pàgina i explica dues vegades el mateix. El rendiment nominal del fons ja conté la inflació: no pots sumar-li la liquació a dalt. Si ho feu, t'estàs cobrant el mateix benefici dues vegades.
Quant val la liquació en realitat? Amb inflació de 4,5%, les 24 quotes fixes valen de mitjana 95,6% del seu valor nominal. O sigui: ~4,5% del preu, en dos anys. Qualsevol recàrrec per sobre del 5% ja es va menjar tot el benefici. Amb inflació dun dígit, liquar deute no et fa ric.
No. La inflació general és 4.25%, però l'empenyen els combustibles i els serveis. Un cel·lular és un ben transable, i els transables corren a 1.51% anual. En dòlars, l'electrònica baixa de preu amb el temps. Apurar la compra "abans que pugi" no té suport a les dades.
Si el deute és en pesos i el fons és en pesos, la teva exposició al dòlar és zero: actiu i passiu estan a la mateixa moneda. El tipus de canvi només entra si guardes la plata en dòlars — i aquí no estàs invertint, estàs apostant que el pes es devaluï. Pot sortir bé: els últims 15 anys el pes es va devaluar en el 71% de les finestres de 24 mesos. Però el 2025 el pes es va apreciar 11,5%, i el que va fer aquesta aposta va perdre.
L'1% de BROU Recompensa: sí que existeix, i no canvia res
És cert: la targeta de crèdit BROU Recompensa dóna 1 punt cada $100, i cada punt val $1. És exactament 1,00%. En un mòbil de $46.000 són $462 de tornada.
I hi ha un parany: la versió dèbit de la mateixa targeta paga 0,33%, no 1% (1 punt cada $300).
El que és contraintuïtiu és el que passa quan sumes l'IVA. Pagant comptat amb dèbit t'emportes 1,64% d'IVA + 0,33% de punts = ~1,97%. Pagant amb la targeta de crèdit t'emportes 1,00% i res d'IVA. És a dir: pagar en efectiu amb dèbit el guanya a pagar amb la targeta de premis, i per gairebé el doble. Gairebé ningú no explica la rebaixa d'IVA, i és el "premi" més gran de tota la comparació.
La pregunta que has de fer al local
Antel publicita 24 quotes sense recàrrec amb targeta Visa Itaú, només en locals físics. Però no aclareix si aquest 0% s'aplica sobre el preu comptat o sobre el preu finançat, que ja ve amb un 24% endins. És l'única ambigüitat que decideix quin és el millor negoci del mercat i no la vam poder tancar. Així que et deixem el test:
És 46.190 ÷ 24. El 0% va sobre el preu comptat: és real, i és el millor deal disponible. Pren-lo.
És el PTF dividit 24. El “sense recàrrec” està muntat sobre un preu ja recarregat 24%. El 0% és una ficció: estàs pagant la taxa igual.
La regla general: vaig demanar sempre el preu comptat i el valor de la quota, i fica-los a la calculadora de dalt. Si el venedor no et dóna el preu comptat, ja sabeu alguna cosa.
El mateix cel·lular, quatre taxes diferents
Preus verificats el 12 de juliol de 2026. Les promos a Uruguai roten cada setmana: verifiqueu-la abans de comprar.
| On | Contat | Pla | Taxa implícita | Què significa |
|---|---|---|---|---|
| Antel iPhone 17 256GB — pla 40 GIGAS, finançat a la factura (PTF) | $ 46.190,00 | 24 × $ 2.389,00 | 23,97% | Antel publica el preu comptat (PCE $46.190) i el total finançat (PTF $57.339), però mai la taxa. Surt per això: 23,97% anual. El factor és idèntic en els 11 plans i en 6, 12, 18 i 24 quotes — no hi ha termini barat. |
| Antel × Visa Itaú iPhone 17 256GB — "24 quotes sense recàrrec", només en locals físics | $ 46.190,00 | 24 × $ 1.925,00 | 0,02% | ESCENARI A VERIFICAR. Si el 0% va sobre el preu comptat, la quota és de 1.925$ i és el millor negoci del mercat. Si va sobre el PTF ja recarregat, la quota és de $2.389 i el 24% segueix endins. Antel no ho aclareix. Vaig preguntar la suma de la quota. |
| Tigo (ex-Movistar) iPhone 17 256GB | $ 50.031,00 | 12 × $ 4.169,00 | 0,00% | 12 × $4.169 = $50.028, contra un comptat de $50.031. És un 0% de debò: la quota × 12 dóna el preu comptat. |
| Clar + 20% OCA iPhone 17 256GB (llista $66.000) | $ 52.800,00 | 12 × $ 4.400,00 | 0,00% | El descompte de 20% amb OCA val 13.200 $ — sis vegades més que tot el que es guanya o es perd discutint quotes. I només ho aconseguiu amb aquesta targeta: pagant en efectiu ho perdés. |
El que sí que et mou l'agulla
Tota la discussió de quotes es juga per uns 2.000 dòlars en dos anys. Aquestes dues coses valen entre cinc i vint vegades més, i ningú no les discuteix.
El 20% de OCA a Clar val $13.200 sobre un cel·lular de $66.000. Això és sis vegades tot el que es guanya o es perd escollint quotes.
I compte amb la intuïció argentina: aquí el descompte gran està lligat a una targeta, no a l'efectiu. Des del 2020 és legal cobrar diferent segons el mitjà de pagament, i el que paga cash normalment perd el descompte en comptes de guanyar-lo.
Com més car el pla, més “barat” el cel·lular. Però el mòbil més barat ve amb el pla més car, ia 24 mesos ho pagàs amb escreix. Mirarà el total real:
| Pla | Cel·lular | Pla × 24 | Total 24 mesos |
|---|---|---|---|
| 40 GB | $ 46.190,00 | $ 15.240,00 | $ 61.430,00 |
| 50 GB | $ 44.673,00 | $ 18.960,00 | $ 63.633,00 |
| 130 GB | $ 41.024,00 | $ 34.440,00 | $ 75.464,00 |
| 160 GB | $ 40.088,00 | $ 40.680,00 | $ 80.768,00 |
| 180 GB | $ 39.386,00 | $ 45.360,00 | $ 84.746,00 |
| 210 GB | $ 35.198,00 | $ 54.960,00 | $ 90.158,00 |
| Ent. Disney | $ 33.715,00 | $ 62.376,00 | $ 96.091,00 |
| Ent. Netflix | $ 30.740,00 | $ 67.176,00 | $ 97.916,00 |
| Ent. Plus | $ 25.670,00 | $ 82.080,00 | $ 107.750,00 |
El pla de 40 GB té el mòbil més car i el total més barat. Entreteniment Plus té el mòbil més barat i et surt $ 46.320,00 més en dos anys. Optimitzar pel preu de lequip et porta dret al pitjor negoci.
On posar la plata, si potser la invertiràs?
Rendiments per a $50.000 a 24 mesos. El “net” ja descompta comissió i IRPF.
| Instrument | Brut | IRPF | Net | Liquidesa |
|---|---|---|---|---|
| Termini fix BROU en pesos (e-BROU, 732–1096 dies) El millor rendiment segur i verificable. A sucursal la mateixa imposició paga 4,13%: entrar per la web val 137 punts bàsics. | 5,50% | 2.5% | 5,36% | Immobilitzat 24 mesos |
| Fons de diners en pesos (LRM, liquiditat diària) Exempt d'IRPF perquè només té deute del BCU i de l'Estat. És l'únic vehicle compatible amb anar pagant quotes, perquè en podeu treure quan vulgueu. No ho cobreix l'assegurança de dipòsits (COPAB). | 4,50% | 0% | 4,40% | Rescat diari (t+0) |
| Termini fix BROU a UI (e-BROU, 732–1096 dies) 1,70% REAL, per sobre de la inflació. El net de 5,6% suposa inflació de 4,25%. Compte: la UI es grava al 7% i inclou la compensació per inflació, no només el rendiment real. | 1,70% | 7% | 5,60% | Immobilitzat 24 mesos |
| Termini fix Itaú en pesos (732 dies) | 5,00% | 2.5% | 4,88% | No es pot cancel·lar abans |
| Termini fix Scotiabank en pesos ($25k–$250k, 367–999 dies) Perd 2,3% a l'any contra la inflació. Menys de la meitat del que paga BROU pel mateix. | 1,95% | 2.5% | 1,90% | Immobilitzat |
| Caixa destalvi en pesos Zero. Deixar la plata al compte perd 4,25% a l'any contra la inflació. | 0,00% | 0% | 0,00% | Total |
Números que trobaràs i estan malament
Els busquem i els verifiquem un per un. Aquests són els que més apareixen i els que més mal fan, perquè tots empenyen la decisió per al mateix costat equivocat.
Contradeia la TPM de 5,75% vigent el juny del 2026, la call de 5,80% i una Nota del Tresor a 19 mesos que va tallar a 6,61%. Una lletra a 30 dies no pot pagar 275 punts per sobre de la taxa de política: els bancs l?arbitrarien al?instant. Les LRM paguen ~6%, i des del 8/10/2026 la TPM també.
Són productes en pesos ARGENTINS. Amb la TPM a 6%, cap instrument en pesos uruguaians paga això.
Són 2 des del 2016. El Decret 97/020 va baixar de 4 a 2 al maig de 2020.
Aquests fons no existeixen. Itaú publica dos fons locals (Liquidesa a Pesos ia Dòlars) i República AFISA no té fons minoristes. És contingut generat automàticament.