Habitatge · Estudiants · Rellevat a l'agost de 2026
Pensions i residències estudiantils a Uruguai
Quan surt de debò una peça a Montevideo, què aconseguiu amb el vostre pressupost i —el que gairebé ningú et diu— les vies gratuïtes o subsidiades que es demanen entre octubre i febrer: la llar estudiantil de la teva intendència, Ciutat Universitària de l'INJU i la beca d'allotjament de la Udelar, que paga 13.728 $ per mes.
Què aconseguiu amb el que podeu pagar?
Vaig respondre sis coses. Et diem què entra amb aquest pressupost i ordenem les rutes de millor a pitjor pel teu cas, incloses les gratuïtes. No promet una quota: et diu on tens chance real i si la inscripció ja va tancar.
Individual per $ 8.000 no apareix publicat
El pis observat d'una peça pròpia va ser 8.500 $. Amb el teu pressupost entra un llit en peça compartida ($ 5.000 a $ 7.500); la individual a aquest preu existeix, però s'aconsegueix caminant Centre i Ciutat Vella i preguntant on hi ha cartell de “pensió” o “peça lliure”.
Beca d'allotjament del SCIBU (Udelar)
Són 2 BPC per mes de març a desembre: avui 13.728 $, que arriba per pagar sencera una peça individual de pensió. És la ruta amb millor relació entre esforç i plata. La finestra de primera vegada és a loctubre.
- Ser estudiant de la Udelar
- Acreditar la despesa d'allotjament fora de la casa familiar
- Formulari, documentació i entrevista amb treball social
Ciutat Universitària (INJU / MIDES)
Encaixes al perfil, però la postulació d'aquest any ja va tancar (va ser fins al 12 de gener). Anota'l per a la propera finestra i vaig resoldre això d'ara amb una pensió.
- 18 a 24 anys en ingressar
- Educació mitjana superior completa
- No haver residit a Montevideo els 2 anys previs
- Ingrés de la llar de fins a 4,15 BPC
- Haver postulat a la beca del Fons de Solidaritat
Llar estudiantil de la teva intendència
Et correspondria, però la inscripció d'aquest any va tancar (gairebé totes van d'octubre a febrer). Truca igual a la teva intendència: de vegades hi ha llista d'espera o alguna plaça que s'allibera.
- Ser del departament i estar inscrit en una institució educativa
- Topall d'ingrés de la llar (Canelones el fixa a 60 UR)
- Entrevista amb l'equip tècnic
- Mantenir cert percentatge de matèries aprovades per renovar
Beca de la llar de la teva caixa o el teu gremi
Depèn de a quin col·lectiu pertany la teva família, no de la teva situació: si hi ha policia, bancari o docent a casa, vaig preguntar. El Ministeri de l'Interior paga fins a 5 UR per mes (9.615 $ aproximats) i s'inscriu a l'abril.
- Enllaç amb el col·lectiu (fill d'afiliat, actiu o passiu)
- Topall d'ingrés familiar i una sola beca per nucli
- No cobrar cap altra beca d'allotjament pública o privada
Pensió comuna, llit a habitació compartida
No és el que busques, però amb el teu pressupost és el que hi entra segur. Serveix per aterrar un mes i continuar buscant des de dins.
- Anar a veure el lloc abans de pagar
- Comptar els banys i tastar la pressió d'aigua
Residència estudiantil privada
Amb peça individual, la residència estudiantil se't va per dalt de $ 12.000. Amb el teu pressupost entres compartint, no sola.
- Senya o dipòsit (no està topejat per llei com al lloguer)
- Constància d'inscripció: la norma obliga la llar a demanar-la
Pensió comuna, habitació individual
El pis observat duna peça pròpia és $ 8.500 i estàs $ 500 per sota. S?aconsegueix caminant Centre i Ciutat Vella i preguntant on hi ha cartell: bona part d?aquesta oferta no publica avís.
- Gairebé mai no demanen garantia: això és el que l'abarateix
- Sol demanar-se un mes o un senyal per avançat
Llogar entre diversos
Entre dos, el compte tanca recentment a dalt dels $ 20.000 de lloguer, ia dalt d'això van despeses comunes, UTE, OSE i internet. A més, cal resoldre la garantia.
- Garantia (FGA, assegurança, dipòsit o garant) i contracte
- Els serveis els pagàs vós, a part del lloguer
El que es paga avui, per tipus de plaça
Bandes observades als avisos publicats el 20 d'agost de 2026 a Montevideo, més preus comptats per residents. No són tarifes: són el que estava a la vista aquell dia. Les residències amb marca no publiquen preu, cal demanar-ho.
| Tipus de plaça | Banda observada | On es concentra | Què mirar |
|---|---|---|---|
| Llit a habitació compartida | $ 4.900 – $ 7.500 | $ 5.000 a $ 7.500 | Un llit en una peça de 3 o 4. És el pis real del mercat. Compte amb l'avís que diu "llits individuals": són llits d'una plaça en una peça compartida, no una habitació per a vós sola. |
| Habitació de dos, en residència estudiantil | $ 8.000 – $ 13.500 | $ 9.500-13.000 $ per persona | Cobren les residències amb perfil estudiantil per una peça de dos. Una resident de Parc Batlle va publicar el juliol de 2026 l'escala de casa: 8.000 $ a 9.000 $ la peça de quatre i 11.000 $ a 13.000 $ la de dos. |
| Habitació individual en pensió | $ 8.500 – $ 15.500 | $ 9.000 a $ 12.000 | Sí que existeix individual per menys de $ 10.000, però gairebé sempre en pensió comuna ia Centre, Ciutat Vella, Cordó, Aguada o Reducte. En el relleu van aparèixer individuals des de $ 8.500 a Ciutat Vella i $ 9.000 a Reducte; de $ 10.000 cap amunt es multipliquen. |
| Habitació individual a casa només de dones | $ 12.000 – $ 15.500 | des de $ 12.000 | L'avís que restringeix a dones i ofereix peça individual arrenca més amunt: el més barat del rellevament demanava 12.000 $ a Tres Cruces. El que és barat amb peça pròpia és la pensió mixta, no la casa femenina. |
Les vies que no surten plata (i quan es demanen)
L'error més car no és triar malament la pensió: és no saber que hi havia una plaça de franc i que la inscripció va tancar al gener. Gairebé tot això es demana entre octubre i febrer, per a l'any següent.
Ciutat Universitària (INJU / MIDES)
Gratis
Joves de l'interior que comencen estudis terciaris o universitaris a Montevideo per primer cop.
Es postula entre el novembre i el gener, per la intendència del teu departament.
- 18 a 24 anys en ingressar
- Educació mitjana superior completa
- No haver residit a Montevideo els 2 anys previs
- Ingrés de la llar de fins a 4,15 BPC
- Haver postulat a la beca del Fons de Solidaritat
Llar estudiantil de la teva intendència
Gratis o una quota simbòlica de despeses comunes
Estudiants de l'interior, en una llar que la seva pròpia intendència sosté a Montevideo oa la capital departamental.
Gairebé totes inscriuen entre l'octubre i el febrer, per a l'any següent. És la finestra que més gent es perd.
- Ser del departament i estar inscrit en una institució educativa
- Topall d'ingrés de la llar (Canelones el fixa a 60 UR)
- Entrevista amb l'equip tècnic
- Mantenir cert percentatge de matèries aprovades per renovar
Beca d'allotjament del SCIBU (Udelar)
Et PAGEN 2 BPC per mes, de març a desembre
Estudiants de la Udelar que han de pagar allotjament en una localitat diferent de la de la seva família.
La finestra de primera vegada cau a l'octubre de l'any anterior; renovació al febrer i ingressants al març.
- Ser estudiant de la Udelar
- Acreditar la despesa d'allotjament fora de la casa familiar
- Formulari, documentació i entrevista amb treball social
La llar estudiantil del teu departament
Gairebé totes les intendències de l'interior sostenen places per a la seva gent, a Montevideo oa la capital departamental. Marquem com a verificades només les que vam poder llegir en una pàgina oficial; a la resta la dada a confiar és el telèfon de Desenvolupament Social, no una data que copiem d'oïda.
| Departament | On hi ha places | Què és | Inscripció |
|---|---|---|---|
| Canelons | Montevideo (Av. Millán 3552) | Llar Estudiantil Canari, gratuït. 18 a 24 anys, ingrés familiar de fins a 60 UR, domicili a zona rural amb dificultat de transport i estudi en institució pública. Estada de dos anys, amb 20 hores de voluntariat i 50% de matèries aprovades per renovar. | 1 de desembre al 31 de gener |
| Riu Negre | Montevideo (Riu Branc 1540), Young i Fra Bentos | Beques dallotjament amb entrevista de psicologia i treball social. La constància d‟inscripció es rep només la primera setmana de febrer. | 1 de desembre al 20 de gener |
| Paysandú | Paysandú, Salt i Montevideo | Beca d'allotjament a les llars que gestiona la intendència. La inscripció és per formulari web i entrega de documentació a la Secretaria de Família. | 13 d'octubre al 12 de desembre |
| Florida | Florida i Montevideo | Dues llars: una a Florida per a 15 a 23 anys i una altra a Montevideo per a 18 a 25. El de Montevideo cobra una quota mensual de despeses comunes i manteniment. | Es consulta a Desenvolupament Social entre desembre i febrer |
| Salt | Salt (Artigues i Pedres) | Llar Estudiantil Universitari per a estudiants de 18 a 28 anys del nord del riu Negre que cursen UTU, terciari o universitari a Salto. | Es consulta al Desenvolupament Social de la intendència |
| Rivera | Rivera (José Pedro Varela 782) i Montevideo | Beques per a les llars estudiantils departamentals. Els formularis es retiren en paper a la llar de Rivera. | Tanca a mitjans de desembre |
| Sant Josep | Sant Josep de Maig i Montevideo | Allotjament a Montevideo per als que cursen en institucions públiques de la capital, amb una quota mensual ajustada per IPC. | Es consulta a la intendència; la convocatòria sol obrir al novembre |
| Trenta-tres | Montevideo i Trenta i Tres (Villa Estudiantil) | Llar estudiantil a Montevideo per als que segueixen carreres que no són al departament, i vila estudiantil a la capital departamental. | Inscripcions cap a final d'any, per a l'any següent |
| Lavalleja | Mines i Montevideo | Llars estudiantils gestionades per la intendència, amb tràmit publicat a gub.uy. | Es consulta a la intendència |
| Artigues | Artigues i Montevideo | Beques de llar estudiantil. Contacte: ds.hogares.artigas@gmail.com · 1884 int. 4120. | La postulació sol obrir a l'octubre |
| Turó Llarg a confirmar | Montevideo i Melo | Llar estudiantil a Montevideo i una altra a Melo, amb llista de beneficiaris publicada pel govern departamental. | Es consulta a la intendència, cap a final d'any |
| Soriano a confirmar | Mercedes (Ciutat Universitària) i Montevideo | Beques estudiantils i Ciutat Universitària a Mercedes. | Es consulta a la intendència |
| Tacuarembó a confirmar | Tacuarembó i Montevideo | Dues llars: una a la ciutat de Tacuarembó i una altra a Montevideo, per a carreres que no existeixen al departament. | Es consulta a la intendència |
| Colònia a confirmar | Residències estudiantils amb beca de la intendència | Beques d'allotjament a residències estudiantils. | Es consulta a la intendència |
| Durazno a confirmar | Durazno i Montevideo | Beques dallotjament gestionades per lOficina Tècnica de la intendència. | Es consulta a la intendència |
| Flors a confirmar | Trinitat i Montevideo | Llar estudiantil a Trinitat. Contacte: llarestudiantiltrinidad@flores.gub.uy. | Es consulta a la intendència |
| Maldonat a confirmar | Maldonado i Montevideo | Beques de suport i allotjament per a estudiants del departament. | Es consulta a la intendència |
| Rotxa a confirmar | Rotxa i Montevideo | Beques d´allotjament per a estudiants del departament. | Es consulta a la intendència |
Per què la pensió és més barata (i què perdés)
Una pensió no és un lloguer: legalment és allotjament. Aquí està tot: per això no et demanen garantia, i per això tampoc no tens els terminis de la llei d'arrendaments.
| Pensió o residència | Lloguer | |
|---|---|---|
| Garantia | Normalment no demanen. Com a màxim, un senyal o un mes per avançat. | Gairebé sempre exigeixen garantia: assegurança, FGA, garant propietari o dipòsit. |
| Contracte | Sol ser un acord simple o de paraula, de vegades durant 6 mesos. | Contracte escrit, amb termini i reajustament. |
| Si deixes de pagar | Et demanen que te'n vagis. No tingues els terminis de la llei d'arrendaments. | Hi ha un procediment de desallotjament amb terminis legals. |
| Serveis | Gairebé sempre inclosos al preu (llum, aigua, wifi). | Els pagàs a part, a més de les despeses comunes. |
| A qui reclames | És una relació de consum: l'Àrea de Defensa del Consumidor pren el reclam i la Intendència les condicions de l'immoble. | Defensa del Consumidor no intervé a l'arrendament entre particulars. |
Els mínims que sí que exigeix la llei
A Montevideo, una llar estudiantil està regulada des del 2020 (Digest Departamental, arts. D.4107.23.1 a 20). Els publiquem perquè la dada útil és el baixos que són: complir-los no vol dir que es visqui bé, i saber el nombre exacte canvia el que preguntes abans de pagar.
Què compta com a llar estudiantil
D.4107.23.1L'establiment la destinació principal del qual és allotjar estudiants de forma habitual. Si us allotgen estudiants i cobren per això, la norma aplica encara que l'avís digui "coliving" o "residència".
Grandària mínima
D.4107.23.2Almenys 3 habitacions i 8 places. Per sota d'això, no és una llar estudiantil als efectes de la norma.
L'habitació
D.4107.23.97 m² mínim, costat mínim de 2 mi 2,5 m² per cada ocupant. El màxim legal és de 12 persones per habitació.
Els banys
D.4107.23.9Un bany cada 12 ocupants, de 3 m² mínim. És el número que més sorprèn: 3 banys per a 18 persones estan per sobre del mínim legal.
Cuina, estudi i safareig
D.4107.23.9Cuina de 4 m² mínim, sala destudi de 12 m² fins a 25 ocupants, safareig de 3 m² més 10 m² dassecat.
L'habilitació
D.4107.23.5Necessita autorització comercial del Servei Contralor de l'Edificació (o centre comunal zonal) i un permís precari i revocable del Servei de Convivència Departamental. Per tramitar-ho cal presentar certificat de la Direcció Nacional de Bombers i certificat notarial de la titularitat.
Encarregat al lloc
D.4107.23.17Hi ha dhaver una persona encarregada a limmoble, amb claus daccés per a les inspeccions.
Registre de residents
D.4107.23.14L‟explotador ha de portar un registre actualitzat dels estudiants allotjats i exigir constància d‟inscripció en ingressar.
Inspeccions
D.4107.23.16La Intendència inspecciona de forma periòdica i sense coordinar-la abans. No cal que l'amo t'avisi ni estigui d'acord.
Què arrisca el que incompleix
D.4107.23.20Multes de 5 a 35 UR, cloenda preventiva de 30 dies o cloenda definitiva, amb agreujants per obstruir la inspecció o reincidir.
Si alguna cosa surt malament, qui t'atén
Intendència de Montevideo — Convivència Departamental
Per a les condicions de lestabliment: amuntegament, banys, higiene, funcionament sense habilitació. Inspeccioneu sense avisar i podeu multar de 5 a 35 UR o clausurar.
denúncies.convivència@imm.gub.uy · 1950 5000
Veure l'organismeÀrea de Defensa del Consumidor (MEF)
Per al cobrament: un dipòsit que no et tornen, un càrrec que mai vas acordar, un servei que van prometre i no hi és. L'allotjament és un servei del mercat de consum.
Per gub.uy, gratis
Veure l'organismeBenestar Universitari (Udelar) — Programa Allotjaments
Treballa específicament sobre les condicions d'allotjament estudiantil i va participar a la redacció de la norma de 2020. Si estudiàs a la Udelar, és el lloc on t'orienten.
beques@benestar.udelar.edu.uy · 2408 5865
Veure l'organismeQuè preguntar abans de pagar el senyal
Deu preguntes que surten dels mínims legals i del que expliquen els que ja van viure a residències. Portes anotades a la visita: el moment de preguntar és abans de deixar plata.
On cercar, barri per barri
Bona part de l'oferta més barata no publica avís. S'aconsegueix caminant i preguntant on hi ha cartell de “pensió” o “peça lliure”, sobretot per Paysandú, Uruguai, Canelones i d'Ejido cap a Ciutat Vella.
Centre
La major densitat d'avisos: Paraguai, Andes, Riu Negre, Soriano, Mercedes, Florida, Barris Amorín. Individuals des de $ 9.000 i compartides des de $ 7.500.
Ciutat Vella
El més barat amb peça pròpia que va aparèixer publicat: individuals des de 8.500 $ per Missions. Mireu bé la quadra i l'horari en què torneu.
Cordó
Zona clàssica de residència estudiantil per la proximitat a les facultats. Sobre Paysandú i Av. Uruguai n'hi ha diverses en poques quadres.
Tres Creus
Còmoda per la terminal si viatgeu seguit a l'interior. És on va aparèixer la individual femenina més barata (12.000 $).
Parc Rodó i Parc Batlle
Residències amb perfil més estudiantil i una mica més cares; diverses a prop de l'Hospital de Clíniques i de la Facultat d'Enginyeria.
Aigua i Reducte
Més barat que Centre a canvi de caminar més. Aquí va aparèixer una individual a $ 9.000 i una compartida a $ 5.500.
Preguntes freqüents
- Quant surt una pensió estudiantil a Montevideo?
- En el relleu d'avisos publicats d'agost de 2026, un llit en habitació compartida anava de 4.900$ a 7.500$ i una habitació individual de 8.500$ a 15.500$, concentrada entre 9.000$ i 12.000$. Les residències estudiantils amb marca no publiquen preu: cal demanar-ho per telèfon o correu electrònic.
- Aconsegueixo habitació individual amb 8.000 pesos?
- És el límit. El pis observat d'una peça pròpia va ser 8.500$ a Ciutat Vella i 9.000$ a Reducte, en pensió comuna i no en residència estudiantil. Per sota d'això, el que entra és un llit en peça compartida. Bona part de l'oferta més barata no publica avís: s'aconsegueix caminant Centre, Ciutat Vella i Cordó i preguntant on hi ha cartell de “pensió” o “peça lliure”.
- "Llits individuals" és el mateix que habitació individual?
- No, i és la confusió més cara. "Llits individuals" vol dir llits d'una plaça dins d'una habitació compartida. Si volgués porta pròpia, vaig preguntar textual: "l'habitació és per a mi sola?".
- Demanen garantia en una pensió?
- Normalment no, i això és justament el que l'abarateix davant del lloguer. Solen demanar un senyal o un mes per avançat. La contracara és que tampoc no tens les proteccions de la llei d'arrendaments: si deixes de pagar, et demanen que te'n vagis sense els terminis del desallotjament.
- Hi ha allotjament estudiantil gratuït a Uruguai?
- Sí, dues vies. Ciutat Universitària de l'INJU allotja gratis 180 joves de l'interior de 18 a 24 anys amb ingrés de la llar de fins a 4,15 BPC i quota femenina del 50%, i gairebé totes les intendències de l'interior sostenen una llar estudiantil pròpia, a Montevideo oa la capital departamental. En tots dos casos es postula entre octubre i febrer per a l'any següent.
- La Udelar t'ajuda a pagar la pensió?
- Sí: la beca d'allotjament del SCIBU són 2 BPC per mes de març a desembre —avui 13.728 $— per a qui acredita despesa d'allotjament en una localitat diferent de la de la seva família. Arriba a pagar sencera una habitació individual de pensió. La finestra de primer cop cau a l'octubre de l'any anterior.
- Quants banys ha de tenir per llei una residència estudiantil?
- A Montevideo, un cada 12 ocupants (art. D.4107.23.9 del Digesto). També exigeix 7 m2 mínims per habitació, 2,5 m2 per ocupant, un màxim de 12 persones per habitació i sala d'estudi de 12 m2 fins a 25 ocupants. Són mínims molt baixos: que es compleixin no vol dir que es visqui bé, per això convé comptar els banys i les persones abans de signar.
- On denuncio una residència estudiantil que està malament?
- Per les condicions de limmoble, al Servei de Convivència Departamental de la Intendència de Montevideo (denúncies.convivència@imm.gub.uy o 1950 5000): inspecciona sense avisar i pot multar de 5 a 35 UR o clausurar. Per la plata —un dipòsit que no tornen, un càrrec no acordat— a l'Àrea de Defensa del Consumidor, perquè l'allotjament és una relació de consum.
- Convé una pensió o una residència estudiantil?
- La pensió comuna és més barata i aconsegueix habitació individual abans, però conviviu amb gent que treballa i amb horaris diferents. La residència estudiantil costa més i us dóna ambient d'estudi, neteja d'àrees comunes i gent a la vostra mateixa etapa. Qui va viure a les dues sol recomanar veure el lloc en persona i parlar amb un resident sense el propietari davant.
- Puc demanar la beca d'allotjament i la del Fons de Solidaritat alhora?
- Compte amb això: el Fons de Solidaritat és una beca de suport econòmic general i no es combina amb qualsevol altra beca econòmica, mentres que la d'allotjament del SCIBU cobreix específicament la despesa d'habitatge. Abans de renunciar-ne a una, vaig preguntar a Benestar Universitari quin et convé en el teu cas, perquè les condicions canvien segons la combinació.
Fonts
Normes i programes verificats el 19 d'agost del 2026. Els preus són un relleu del 20 d'agost del 2026 i envelleixen ràpid: si veus una diferència gran, la que mana és la realitat del carrer.
- Digest de Montevideo — De les Llars Estudiantils — Arts. D.4107.23.1 a D.4107.23.20: definició, mínims dhabitació i banys, habilitació, registre destudiants, inspeccions sense avís i sancions de 5 a 35 UR o clausura.
- Intendència de Montevideo — Servei de Convivència Departamental — És qui atorga el permís precari i revocable per operar una llar estudiantil i qui rep les denúncies per incompliments.
- MESURES / INJU — Ciutat Universitària — Residència gratuïta per a 180 joves de l'interior: 18 a 24 anys, educació mitjana superior completa, ingrés de la llar fins a 4,15 BPC, sense residència a Montevideo els 2 anys previs i quota femenina mínima del 50 %. Es postula per la intendència.
- SCIBU Udelar — Programa Beques - La beca d'allotjament és de 2 BPC mensuals de març a desembre, per a qui acredita despesa d'allotjament en una localitat diferent de la família. Conviu amb les beques d'alimentació, transport i materials.
- Udelar — Convocatòria de beques de Benestar — Calendari anual de sol·licituds: la finestra de primera vegada cau a l'octubre de l'any anterior i les de renovació i ingrés cauen al febrer i al març.
- Intendència de Canelons — Llar Estudiantil Canari — Llar gratuïta a l'av. Millán 3552 (Montevideo) per a canaris de 18 a 24 anys, ingrés familiar de fins a 60 UR, domicili a zones rurals amb dificultat de transport i estudi en institució pública. Inscripcions de l'1/12 al 31/1.
- Intendència de Rio Negro — Beques d'allotjament — Llars a Montevideo (Riu Branco 1540), Young i Fray Bentos. Inscripció de l'1/12 al 20/1 i entrevista amb equip tècnic.
- Ministeri de l'Interior — Beques Llar Estudiantil — Fins a 5 UR mensuals per a fills de policies en activitat, retirats o pensionistes: menors de 21 anys, ingrés familiar topi $ 125.400 i una sola beca per nucli. Inscripció a l'abril.
- Tràmits Montevideo — Viabilitat d'ús per a hotels, pensions i llogaters — El tràmit pel qual una casa pot funcionar com a pensió: sense viabilitat ni habilitació, l'establiment és irregular.
- Llei 17.250 — Relacions de consum — L'allotjament és un servei prestat al mercat de consum: qui t'allotja per preu és proveïdor i respon davant de l'Àrea de Defensa del Consumidor.