El mercat de cotxes usats a Uruguai

Què hi ha a la venda avui, a quin preu, quant perd cada any cada model i on queda marge per negociar. Surt de 19.708 avisos vigents de 960 models, llegits cada dia a Mercat Lliure, Facebook Marketplace i vuit webs d'automotores i classificats. Dades del 6 de novembre del 2026.

El mercat en sis números

Avisos vigents

19.708

80 marques

Preu mitjà

US$ 12.500

p25 US$ 8.900 · p75 US$ 18.000

Any mitjà

2018

p25 2013

Quilòmetres mitjans

107.000 km

dels que ho informen

Ven una automotora

48 %

52 % amo

Van canviar de preu

318

en 7 dies

El que diuen les dades

Pels dos costats

Les actuacions grans perden valor molt més ràpid

Els models que es demanen per més de 22.000 US$ perden 10,0 % per any d'antiguitat; els de menys d'US$ 12.000, 4,7%. Si compres un SUV o una pick-up gran, un pocs anys ja va absorbir la part més cara d'aquesta caiguda; si ho tens i dubtis a vendre, cada any et costa més que a qui té un cotxe noi.

Pels dos costats

La caixa automàtica val menys del que sembla

Contra la manual de la mateixa versió, l'automàtica es demana 4,5% més. Contra la manual del mateix model i any sense fixar-ne la versió, 10,8 %: la resta és l'equipament amb què sol venir. Si pagues aquesta diferència, fixa't quina versió estàs comprant.

Pels dos costats

És un mercat de compradors

De cada 10 avisos que canvien de preu, 9 baixen, amb una retallada mitjana de 4,4 %. Els venedors publiquen alt i corregeixen després: qui compra té marge, i qui ven guanya temps publicant al preu de mercat des del principi.

Si compres

L'automotora cobra poc més que el propietari

Por el mismo modelo y año, una automotora pide 3,0 % más que un particular. En Nissan Sentra, Citroën C3, Renault Sandero Stepway y otros la automotora pide incluso menos. Con una diferencia así, la garantía y la transferencia hecha pueden valer más que el ahorro.

Si vens

Els quilòmetres pesen menys que l'any

Dins del mateix model i any, cada 10.000 km de diferència són 1,5% de preu: 50.000 km de més, 7%. Un any més d'antiguitat, en canvi, pesa 5,9%: més del doble del que es fa servir en un any. Per a qui ven: dir els quilòmetres reals et costa menys que un avís que ningú no pot comparar.

Quantes actuacions hi ha a cada franja de preu

FranjaAvisosPart del mercat
fins a US$ 5.0007213,7 %
US$ 5.000 a US$ 8.0003.04215,4 %
US$ 8.000 a US$ 12.0005.69928,9 %
US$ 12.000 a US$ 18.0005.30326,9 %
US$ 18.000 a US$ 25.0002.38412,1 %
US$ 25.000 a US$ 40.0001.6098,2 %
més d'US$ 40.0009504,8 %

La meitat del mercat demana entre US$ 8.900 i US$ 18.000. Un cotxe de la mitjana (US$ 12.500) és un 2018 amb 107.000 km a sobre.

Amb què es ven: combustible, caixa i qui ven

Combustible

  • Nafta81,8 %
  • Dièsel5,8 %
  • Sense dada5,3 %
  • Elèctric4,4 %
  • Híbrid2,7 %
  • GNC0,1 %

Caixa

  • Manual59,1 %
  • Automàtica30,5 %
  • Sense dada10,4 %

Qui ven

  • Automotora47,8 %
  • propietari52,1 %
  • Sense dada0,1 %

Una automotora demana 3,0% més que un amo pel mateix model i any.

Els models amb més oferta

Una altra vegada: són els que tenen més avisos, no els més venuts. Serveix igual, i molt: un model amb centenars d'avisos és fàcil de comparar, fàcil d'aconseguir en la versió que voleu i més fàcil de revendre.

ModelAvisosPreu mitjàAny/km típicPerd per anyVentall de preusAutomàtica
Chevrolet Onix655US$ 12.7002021 · 74.932 km4,4 %26 %13 %
Volkswagen Gol517US$ 10.3902014 · 128.000 km3,9 %41 %3 %
Peugeot 208479US$ 12.9002021 · 72.000 km5,9 %39 %17 %
Volkswagen Saveiro406US$ 14.3002019 · 106.000 km3,7 %28 %1 %
Suzuki Celerio366US$ 9.5002018 · 98.311 km4,5 %33 %6 %
Fiat Strada365US$ 14.9002022 · 84.500 km5,8 %37 %14 %
Hyundai HB20343US$ 13.4902022 · 65.000 km3,7 %20 %6 %
Renault Kwid324US$ 9.9002021 · 67.453 km3,5 %20 %1 %
Toyota Hilux291US$ 29.9002017 · 202.240 km7,5 %71 %19 %
Renault Oroch290US$ 14.7732022 · 89.000 km4,7 %33 %17 %
Suzuki Swift280US$ 13.4902021 · 89.300 km5,8 %41 %14 %
Citroën C3257US$ 11.2002021 · 74.173 km4,1 %36 %7 %
Peugeot 2008244US$ 13.9902020 · 79.000 km7,1 %36 %38 %
Fiat U242US$ 8.5452017 · 119.750 kmsense dada18 %1 %
Nissan Versa232US$ 12.9002020 · 96.000 km8,0 %52 %49 %
Ford Ecosport219US$ 11.8002017 · 119.105 km4,1 %27 %19 %
Volkswagen Up!213US$ 10.5002018 · 105.000 kmsense dada15 %0 %
Suzuki Alt202US$ 6.9252017 · 118.000 km6,2 %38 %0 %
Nissan Kicks192US$ 16.8002020 · 85.000 km7,3 %27 %85 %
Chevrolet Tracker189US$ 17.2902021 · 86.500 km8,4 %42 %73 %
Chevrolet Spark179US$ 6.9002012 · 129.000 kmsense dada20 %1 %
Volkswagen Amarok173US$ 27.0002019 · 179.000 km12,0 %69 %46 %
Chevrolet Celta161US$ 6.5002010 · 150.625 kmsense dada37 %0 %
Chevrolet Corsa158US$ 6.0002008 · 185.750 kmsense dada35 %1 %
Nissan Sentra155US$ 11.9902015 · 116.697 km8,3 %82 %59 %

Ventall és quant s'estiren els preus del mateix model entre el quart més barat i el quart més car. A dalt del 40 % vol dir que allà dins hi ha autos molt diferents —versions, motors, estats— i que el preu de llista diu poc per si mateix.

Quant perd per any cada model

És la comparació entre el que demana avui el mateix model any per any. Si tindreu el cotxe cinc anys, aquesta columna pesa més que el preu d'entrada: entre un model que perd 2,4 % per any i un que perd 12,0 %, sobre US$ 15.000 són US$ 7.200 de diferència en cinc anys.

Els que millor aguanten el valor

ModelPerd per anySobre el preu mitjà
Chevrolet Prisma2,4 %US$ 252
Renault Kwid3,5 %US$ 347
Volkswagen Saveiro3,7 %US$ 529
Hyundai HB203,7 %US$ 499
Volkswagen Gol3,9 %US$ 405
Citroën C34,1 %US$ 459
Ford Ecosport4,1 %US$ 484
Volkswagen Nivus4,2 %US$ 861

Els que més perden

ModelPerd per anySobre el preu mitjà
Volkswagen Amarok12,0 %US$ 3.240
Hyundai Tucson11,8 %US$ 1.628
Nissan Frontier10,3 %US$ 2.420
Volkswagen Vent10,3 %US$ 2.153
Volkswagen Tiguan9,6 %US$ 2.390
Ford Ranger9,5 %US$ 1.519
Chevrolet Tracker8,4 %US$ 1.452
Nissan Sentra8,3 %US$ 995

Es calcula amb una recta sobre el preu mitjà de cada any de fabricació i només es publica amb sis anys de dades i un tram de cinc. Un model que apareix pla gairebé sempre barreja versions diferents, no aguantant el valor.

Què compraràs amb cada pressupost

Models els avisos dels quals cauen entre el 80% i el 100% del pressupost, amb l'any que aquests diners paguen avui. No és "el més barat que entra": és el que es compra gastant-ho.

Amb US$ 6.000 (979 avisos en aquesta franja)

Suzuki Alt 2017US$ 5.600 · 138.000 kmChevrolet Corsa 2008US$ 5.495 · 190.000 kmChevrolet Celta 2006US$ 5.500 · 186.331 kmVolkswagen Gol 2002US$ 5.000 · 220.000 kmChevrolet Spark 2010US$ 5.500 · 135.000 kmChevrolet Corsa Classic 2009US$ 5.900 · 162.000 kmPeugeot 206 2002US$ 5.500 · 215.000 kmSuzuki Alto 800 2014US$ 5.900 · 141.170 km

Amb US$ 10.000 (3.256 avisos en aquesta franja)

Renault Kwid 2020US$ 9.490 · 81.650 kmFiat Un 2017US$ 8.990 · 115.000 kmVolkswagen Gol 2012US$ 9.000 · 147.000 kmSuzuki Celerio 2017US$ 9.200 · 110.000 kmPeugeot 208 2016US$ 9.390 · 106.000 kmChevrolet Onix 2017US$ 9.500 · 128.000 kmVolkswagen Up! 2017US$ 9.800 · 114.908 kmSuzuki Swift 2015US$ 9.500 · 136.000 km

Amb US$ 15.000 (3.301 avisos en aquesta franja)

Chevrolet Onix 2023US$ 13.500 · 58.200 kmHyundai HB20 2022US$ 13.500 · 63.973 kmVolkswagen Saveiro 2018US$ 13.990 · 116.400 kmPeugeot 208 2023US$ 13.500 · 60.000 kmVolkswagen Gol 2020US$ 13.490 · 88.750 kmRenault Oroch 2019US$ 13.500 · 115.000 kmSuzuki Swift 2022US$ 13.900 · 79.000 kmPeugeot 2008 2020US$ 13.800 · 80.000 km

Amb US$ 20.000 (2.387 avisos en aquesta franja)

Fiat Strada 2024US$ 17.490 · 50.161 kmChevrolet Montana 2024US$ 18.300 · 48.750 kmVolkswagen Saveiro 2023US$ 17.300 · 46.000 kmRenault Oroch 2023US$ 17.900 · 55.350 kmNissan Kicks 2022US$ 17.800 · 75.000 kmPeugeot 208 2024US$ 16.990 · 29.000 kmChevrolet Onix 2023US$ 17.200 · 37.627 kmVolkswagen Nivus 2022US$ 18.990 · 71.350 km

Amb US$ 30.000 (1.144 avisos en aquesta franja)

Toyota Hilux 2013US$ 26.500 · 295.000 kmVolkswagen Tiguan 2020US$ 26.990 · 88.000 kmBYD Yuan Pro 2025US$ 25.900 · 20.570 kmNissan Frontier 2023US$ 28.900 · 100.000 kmToyota Corolla Cross 2022US$ 27.850 · 82.737 kmJeep Compass 2023US$ 26.990 · 56.000 kmVolkswagen Amarok 2017US$ 26.450 · 190.000 kmVolkswagen T-Cross 2025US$ 26.500 · 30.000 km

Quant marge hi ha per negociar

En els darrers 7 dies vam veure canviar el preu a 318 avisos (1,1 % dels que seguim dia a dia, inclosos els que no entren a les taules de dalt). 285 van baixar i 33 van pujar; la retallada mitjana va ser de 4,4 %.

Són canvis que vam veure nosaltres entre dues lectures, no rebaixes que l'avís diu que té. Serveix com a pis del que es mou un preu sense que ningú negociï: si el venedor ja va baixar sol, hi ha lloc.

Quan triga a vendre's

La meitat dels avisos desapareix a 22.619 dies o menys, sobre 11.292 avisos que van sortir del mercat mentre els miràvem.

El que els avisos declaren

628 avisos (2,7 %) diuen una mica de la interlocutòria que canvia el que estàs comprant: deute, papers pendents, xoc, recuperador d'assegurança, mecànica trencada. Hi són tots, amb la frase del venedor i quant canvia el preu cada motiu —el deute abarateix; els papers pendents, no—, a actuacions amb deute o xocats.

Aquest percentatge puja cada dia, i no perquè el mercat empitjori: encara estem llegint la descripció de cada avís, que és on el venedor ho explica.

Com utilitzar això per triar

Si voleu que ho fem per vós, el assessor de compra creua el teu pressupost i el teu ús amb aquestes mateixes dades, la patent i el preu dels recanvis.

Estàs de l'altra banda? La guia per vendre el teu cotxe utilitza aquestes mateixes dades per dir quant demanar, i el taxador calcula el teu.

  1. Fixeu el pressupost i mireu quin any paga. Els mateixos diners compra un model popular cinc anys més nou que un de gran i vell, i el més nou tindrà recanvis i comparables per anys.
  2. Mira quant perd per any abans que el preu d'entrada. Si ho tindràs cinc anys, la depreciació pesa més que els mil dòlars que vas negociar.
  3. Vaig triar un model amb oferta profunda. Amb centenars d'avisos podeu esperar el que té la versió i el quilometratge que vulgueu, i compareu preu de veritat.
  4. Un ventall ample no és una oportunitat, és una advertència. Quan el mateix model va d'un preu a un altre amb 40% de diferència, a dins hi ha autos diferents: versió, motor, estat. Comparà contra la seva cohort, no contra la mitjana.
  5. Abans de assenyalar, verifiqueu. Deute de patent a SUCIVE, penyora i tanmateix al certificat registral, i la interlocutòria revisada per un mecànic. El que és barat amb motiu està explicat a aquesta altra llista; el que és barat sense motiu declarat, a oportunitats.

Mètode i límits

  • Són preus comandes en avisos, no preus de venda tancats ni taxacions.
  • Un mateix acte publicat en diverses fonts compta una sola vegada. Queden fora els avisos en pesos i aquells la moneda dels quals deduïm, perquè no es poden comparar en dòlars.
  • Un model entra a les taules amb 30 avisos o més; cada any de la corba de depreciació necessita 3. Sota això la mitjana és anècdota.
  • No mesurem vendes. A Uruguai les transferències d'usats no es publiquen obertes per model, així que ningú —nosaltres tampoc— pot dir quin va ser el més venut del mes. El més a prop que es pot estar és quant triga un avís a desaparèixer, i això ho publicarem quan la sèrie ho aguanti.
  • Es recalcula cada dia amb la correguda del directori.