Formalitzar la teva emprenedoria
Quin tipus d'empresa em convé obrir a l'Uruguai?
Monotribut, unipersonal, Literal I, SAS, SRL. La diferència no és d'estil: canvia quant de pagàs, si responguéssiu amb casa vostra, i si podeu tornar enrere. Tota xifra d'aquesta pàgina porta la norma que la recolza, i on la llei no tanca, ho diem en comptes d'inventar.
Explica'ns el teu cas
No és un resultat ni un rànquing d'opinió: primer apliquem les comportes legals (un règim per al qual no qualifiques no és “pitjor”, és il·legal) i tot just després comparem el cost entre els que et queden.
50.000 $ per mes, facturant parell.
“Serveis personals” és feina teva fora de la relació de dependència: desenvolupament, disseny, consultoria, un ofici, una professió. És la resposta que més canvia el resultat: el monotribut els exclou per llei.
El monotribut exigeix vendre exclusivament consumidors finals, i és l'únic règim que aquesta resposta pot descartar. Si alguna cosa del que veneu va a l'exterior, canvieu aquesta resposta: el tractament d'IVA és diferent i us ho mostrem règim per règim.
El veredicte
El règim més barat dels que legalment pots utilitzar i el cost del qual podem calcular sencer.
Monotribut
Un pagament únic que substitueix impostos i aportacions. Només unipersonals i societats de fet, i només si venés exclusivament a consumidors finals.
- El pagament únic substitueix IVA, IRAE i les aportacions per la teva pròpia activitat.
- La teva jubilació es construeix sobre un ficte de $9.240 al mes, no sobre el que realment guanyàs.
- Ets a la gradualitat de la Llei 19.942 (25% el primer any, 50% el segon).
En aquesta figura vaig respondre amb el teu patrimoni personal: casa teva, cotxe, compte. No hi ha persona jurídica separada — l'empresa sos vós. Si has de prendre deute, contractar empleats, comprar mercaderia a crèdit o signar contractes amb penalitats, considerarà una SAS, que sí que separa el teu patrimoni del de l'empresa.
Codi civil art. 2372Això és informació general, no assessorament comptable. El número de dalt surt de normes i taules oficials, però el vostre cas pot tenir detalls que un formulari no veu — i alguns canvien el resultat. Confirma-ho amb un comptador abans d'inscriure't.
Per què descartem les altres
Aquesta és la part auditable de la pàgina, i per això no l'amaguem darrere d'un botó. Cada exclusió porta la norma que la imposa, amb el link a la norma.
Unipersonal — Literal E
Podeu fer-lo servir, però us surt $ 4.406 més per mes que la recomanació.
Unipersonal — IRAE
Podeu fer-lo servir, però us surt $ 9.572 més per mes que la recomanació.
SAS
Podeu fer-lo servir, però us surt $ 11.243 més per mes que la recomanació.
Monotribut Social MIDES
- Requereix qualificació prèvia de MIDES: la llar ha d'estar sota la línia de pobresa o en situació de vulnerabilitat. La qualificació és prèvia i està exclusivament a càrrec del MIDES.Llei 18.874 art. 2
Serveis personals — IRPF Cat. II
- Aplica a serveis personals fora de la relació de dependència, no a la venda de béns.Títol 7 (IRPF) art. 45
Societat de fet
- Requereix dues o més persones operant juntes: hi haurà societat quan 2 o més persones s'obliguin a fer aportacions.Llei 16.060 art. 1
SRL
- La SRL exigeix un mínim de 2 socis. Si vas sol, la figura equivalent és la SAS, que sí que pot constituir-se per una sola persona física.Llei 16.060 art. 1
SA
- La SA exigeix un mínim de 2 socis. Si vas sol, la figura equivalent és la SAS, que sí que pot constituir-se per una sola persona física.Llei 16.060 art. 1
Els nou règims, un al costat de laltre
La columna “cost mensual” es recalcula amb les dades que vas carregar a dalt.
| Règim | Topall d'ingressos | Cost mensual (el teu cas) | Responsabilitat | Monotribut? | Literal E? | Dividends | Cost d'obertura |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Monotribut Social MIDES | $ 1.175.537 | No el pots fer servir | il·limitada | És el règim (variant MIDES) | No — són règims excloents | — | Sense cost |
| Monotribut | $ 1.175.537 | $ 4.761/mes | il·limitada | És el règim | No — són règims excloents | — | $ 270 |
| Unipersonal — Literal E | $ 1.959.229 | $ 9.167/mes | il·limitada | No | És el règim | — | $ 270 |
| Serveis personals — IRPF Cat. II | Sense límit propi, però sobre 4.000.000 UI de rendes de l'exercici l'IRAE és PRECEPTIU des del primer mes de l'exercici següent (Dte. 150/007 art. 7): aquest règim s'acaba | No el pots fer servir | il·limitada | No - Llei 18.083 art. 72 lit. C | Zona grisa (Consulta DGI 4761) | — | $ 270 |
| Unipersonal — IRAE | Sense límit | $ 14.333/mes | il·limitada | No | No — en optar per IRAE en quedes fora | — | $ 270 |
| Societat de fet | Sense límit propi; sobre 4.000.000 UI (ingressos de l'exercici anterior) la comptabilitat suficient és preceptiva i l'IRAE passa a ser real | No el pots fer servir | il·limitada | Sí — fins a 2 socis (3 si són familiars) | Sí | — | Sense cost (es configura sola) |
| SRL | Sense límit propi; sobre 4.000.000 UI (ingressos de l'exercici anterior) la comptabilitat suficient és preceptiva i l'IRAE passa a ser real | No el pots fer servir | limitada | No - Llei 18.083 art. 70 és taxatiu | Sí | 0% d'IRPF sota 4.000.000 UI → 25% total; per sobre, 30,25% | 540 $ + escrivà i publicacions (a cotització) |
| SAS | Sense límit propi; sobre 4.000.000 UI (ingressos de l'exercici anterior) la comptabilitat suficient és preceptiva i l'IRAE passa a ser real | $ 16.004/mes | limitada | No - Llei 18.083 art. 70 és taxatiu | Sí | 0% d'IRPF sota 4.000.000 UI → 25% total; per sobre, 30,25% | $ 2.530 (sense escrivà, 100% digital) |
| SA | Sense límit | No el pots fer servir | limitada | No - Llei 18.083 art. 70 és taxatiu | No trobem l'exclusió en norma vigent → veure "El que no podem afirmar" | 7% sempre → 30,25% total | 55.732 $ d'ICOSA + escrivà i publicacions (a cotització) |
Dues coses que gairebé cap guia no diu bé
Si vas llegir altres pàgines sobre això, és molt probable que t'hagin donat malament aquests dos números.
La teva SAS o SRL noia no paga 30,25%. Paga 25%.
Totes les guies repeteixen IRAE 25% + 7% d'IRPF sobre dividends = 30,25%. És fals per a l'enorme majoria de les SAS i SRL uruguaies: per sota de 4.000.000 UI d'ingressos (≈ $ 25.694.800 a l'any), els dividends que retiraràs estan EXEMPTS d'IRPF.
| SAS / SRL sota el topall | 25% |
| SAS / SRL sobre el topall | 30,25% |
| SA — sempre, sense importar la mida | 30,25% |
Base: Títol 7 art. 38 lit. C, reglamentat pel Dte. 148/007 art. 34, que exonera les utilitats “distribuïdes per les societats personals els ingressos de les quals no hagin superat en l'exercici que doni origen a la distribució el límit establert per liquidar preceptivament l'IRAE en el règim de comptabilitat suficient” — i aquest límit el fixa el Dte. 150/007 art. 168 lit. b: 4.000.000 UI d'ingressos de l'exercici anterior, a valors de tancament. Aplica a la SAS perquè la Llei 19.820 art. 42 l'assimila a les societats personals amb caràcter general tributaris, inclosa la distribució d'utilitats — i DGI ho va confirmar a la Consulta 6306.
El director d'una SA que no cobra no hi aporta res. L'administrador d'una SAS mai s'exonera.
És el trade-off que ningú no explica, i és exactament al revés del que un esperaria de la figura “moderna”:
- Director de SA no remunerat: aporta zero (Llei 16.713 art. 171 lit. A). A canvi, no té FONASA.
- Administrador de SAS:10.504 $ per mes encara que no cobri sou ni facturi un pes: l'exempció de l'art. 171 no li corre —“en cap cas regirà l'exoneració de l'art. 171”. A canvi, sí que obté FONASA. (Inactivar la societat davant BPS sí que es pot, però és un tràmit: veure més avall.)
- El simple accionista d'una SAS, que no administra ni representa, no aporta BPS: l'art. 172 no arriba a les societats per accions.
Base: Llei 16.713, art. 171 lit. A — exempts els directors “que no perceben cap remuneració de cap classe, i cal provar aquest extrem, mitjançant certificat notarial o comptable” (és a dir: l'exoneració existeix, però cal provar-la) — i Llei 19.820 art. 43, que mana a l'administrador de la SAS a l'art. 172 de la Llei 16.713 i tanca aquesta porta: “en cap cas regirà l'exoneració de l'article 171”.
Fitxa de cada règim
Què és, amb què vaig respondre, i d'on va sortir cada cosa.
Monotribut Social MIDES
Per a emprenedories de llars en situació de vulnerabilitat. Requereix qualificació prèvia de MIDES.
Si superes el topall quedes fora; podeu tornar a l'exercici següent amb l'aval de MIDES.
Llei 18.874 art. 4Monotribut
Un pagament únic que substitueix impostos i aportacions. Només unipersonals i societats de fet, i només si venés exclusivament a consumidors finals.
Si incompleixeu qualsevol condició sortiu de ple dret i immediat, i no podeu tornar fins que acabi el tercer any civil posterior. Aplica fins i tot si te'n vas voluntàriament.
Decret 199/007, arts. 13 i 14Unipersonal — Literal E
Petita empresa: exonerada d'IRAE, paga IVA mínim. Amb e-factura, l'IVA mínim passa a ser el menor entre la quota i el 3,3% del que s'ha facturat.
Si supereu el límit liquideu IRAE des de l'excedent, en aquest mateix exercici, i quedeu obligat a liquidar IRAE per un mínim de 3 exercicis.
Títol 4 art. 66 lit. EServeis personals — IRPF Cat. II
El camí del professional independent: IRPF progressiu, amb mínim no imposable i un ficte de despeses del 30%, més IVA en règim general.
Unipersonal — IRAE
La unipersonal al règim general: IRAE (ficte o real) més IVA. No té pis —pots estar aquí facturant poc—, però és on caus sí o sí en passar el límit del Literal E.
Societat de fet
Es configura sola quan dues persones operen juntes sense formalitzar. Responsabilitat solidària i il·limitada, i qualsevol soci pot dissoldre-la.
SRL
Responsabilitat limitada, mínim 2 socis. Cedir quotes exigeix unanimitat si són 5 socis o menys, més escrivà i publicació.
SAS
Responsabilitat limitada amb un sol soci, sense capital mínim, sense escrivà i 100% en línia. Però l'administrador paga BPS encara que no facturi.
SA
Cara i lenta: escriptura pública, control de l'AIN i ICOSA per sempre. Avui poques vegades convé a una empresa noia.
IRPF Categoria II — l'escala 2026
El camí sòlid del freelance professional. És progressiva, i arrenca amb un mínim no imposable de $ 48.048 al mes: per això al principi sol guanyar a l'IRAE.
| Renda computable mensual | Taxa |
|---|---|
| Fins a $ 48.048 | 0% |
| $ 48.048 a $ 68.640 | 10% |
| $ 68.640 a $ 102.960 | 15% |
| $ 102.960 a $ 205.920 | 24% |
| $ 205.920 a $ 343.200 | 25% |
| $ 343.200 a $ 514.800 | 27% |
| $ 514.800 a $ 789.360 | 31% |
| Més de $ 789.360 | 36% |
Es dedueix un ficte de despeses del 30% (no despeses reals). · BPS — escales IRPF 2026-07-13
IRAE ficte — no és un 12% pla
El Dte. 150/007 art. 64 fixa una escala per trams de facturació anual a UI, i és marginal: cada tram s'aplica només a la part de la facturació que cau dins seu (“a les vendes… compreses a cada tram, s'aplicarà el percentatge corresponent a aquest tram”).Sobre aquesta renda ficta es paga el 25%.
| Tram de facturació anual | Renda ficta | IRAE efectiu |
|---|---|---|
| Fins a UI 1.000.000 | 12% | 3% |
| UI 1.000.000 a UI 2.000.000 | 14% | 3,5% |
| UI 2.000.000 a UI 3.000.000 | 48% | 12% |
| Més d'UI 3.000.000 | 60% | 15% |
Societat de fet: no cal que la vulguis crear
Es configura pels fets. Dues persones que comencen a operar juntes ja són una (Llei 16.060 art. 36), i es prova per qualsevol mitjà (art. 41). No cal signar res.
- Responsabilitat solidària i il·limitada, sense benefici d'excussió (art. 39): un creditor pot anar pel 100% del deute contra el soci que tingui béns, directament, sense passar abans per la societat, i sense importar el percentatge que hagin pactat.
- Els pactes interns no són oposables a tercers (art. 37).
- Art. 43: qualsevol soci pot exigir la dissolució només notificant als altres. El vostre soci pot volar l'empresa un dimarts qualsevol.
- Regularitzar-la després no neteja la responsabilitat anterior (art. 42).
És barata només fins al dia que alguna cosa surt malament. Si prendran deute, contractar gent o signar contractes amb penalitats, la SAS costa $ 2.530 i separa els patrimonis.
Tràmits: què és obligatori i què no
Sense empleats, la llista és molt més curta del que et diran.
| Organisme | Obligatori? | Quan? |
|---|---|---|
| DGI (RUT) + BPS | SIEMPRE | En iniciar activitat. És un sol tràmit: formulari 0351 conjunt. |
| Aportacions BPS del titular | SIEMPRE | Tots els mesos. Tenir zero empleats NO eximeix l'amo d'aportar per ell mateix. |
| MTSS (planeta de treball) | Condicional | Només amb 1 o més dependents. Avui es genera les dades de BPS: no és un tràmit a part. |
| BSE (assegurança d'accidents) | Condicional | Només amb 1 o més dependents. |
| Intendència (habilitació) | Condicional | Només si tens local comercial o industrial. |
| Bombers | Condicional | Construccions no destinades a habitatge. |
| Bromatologia / RUNAEV | Condicional | Rubro aliments (4 UR per local). |
| Carnet de salut | Condicional | Per a qui treballa. És gratis al prestador i val 2 anys. |
Les tres coses que els blocs uruguaians diuen malament
Fals sense empleats. La Llei 16.074 obliga el patró, definit com qui "utilitza el treball d'una altra" (art. 3), i la sanció de l'art. 56 castiga qui no va assegurar "el seu personal". Sense personal dependent no hi ha obligació — el BSE ven una assegurança voluntària justament per això. (Novedad 2025: la Llei 20.396 art. 17 sí que cobreix els autònoms de plataformes digitals, amb la plataforma com a patró.)
Fals sense empleats. El Decret 278/017 —que va derogar el 108/007, que molts blocs segueixen citant— lliga l'obligació a l'ocupador "que tingui personal dependent". I avui la planeta és un reporti que es genera de les dades de BPS, no pas un tràmit a part.
No s'aplica. "Empresa al Dia" és per constituir persones jurídiques (SRL, SA). Una unipersonal s'obre amb el formulari 0351 conjunt de DGI i BPS, en línia, i no necessita res d'això.
Pausar i tancar: allò que no s'apaga sol
Obrir és un tràmit i tancar-ne un altre. Entremig no hi ha res automàtic: deixar de facturar no dóna de baixa res, i el deute que s'ajunta mentrestant és de les poques coses d'aquesta pàgina que creixen sense que facis res.
Un mes sense facturar: què s'apaga (poc) i què no (gairebé tot)
DGI va contestar exactament aquesta pregunta, i la resposta per defecte és que NO s'apaga: "La quota d'IVA mínim es comença a abonar a partir del mes en què el contribuent generi el primer ingrés i ha de continuar abonant-la fins a l'últim mes de l'exercici, més enllà que al córrer hagi deixat de tenir ingressos". Si vas arrencar l'any facturant, la quota t'acompanya fins al tancament encara que al medi no venguis res.
L'excepció és l'e-factura i és pura aritmètica: qui documenta amb facturació electrònica paga el MENOR entre l'import que li toca i el 3,3% dels ingressos del mes, i el 3,3% de zero és zero. DGI ho diu amb totes les lletres: "en aquests casos si en un determinat mes no va obtenir vendes, no estarà obligat a abonar la quota d'IVA mínim per aquest mes". És l'única porta que hi ha, i és només del costat de DGI.
En canviar d'exercici, el rellotge es reinicia: la quota torna a arrencar "a partir del mes en què s'efectuï la primera venda i fins al final d'aquest exercici". Un any sencer sense vendre no genera quota; mig any sí, i fins al tancament.
El BPS no s'apaga amb la facturació, i aquí és on fa mal
Tot el que aquest mòdul et cobra de BPS —el titular de la unipersonal ($8.833), el soci de SRL ($6.265), l'administrador de SAS ($10.504), el monotributista— es calcula sobre una base ficta de contribució: és un FICTE, i no mira què vas facturar. El mes sense vendes ho pagàs sencer.
No és una sola norma i convé saber quina et toca: el soci de SRL i el no dependent que ocupa personal aporten per l'art. 172 de la Llei 16.713; l'administrador de SAS, per la Llei 19.820, art. 43, que ho mana a aquest mateix art. 172; el monotributista, per la Llei 18.083 art. 75, que calcula el tribut "sobre un sou ficte"; i el titular de la unipersonal, per la taula d?aportacions d?empresaris d?Indústria i Comerç que publica BPS. Quatre camins diferents amb el mateix final: un ficte.
L'única exoneració que la llei dóna per “no cobrar” és la de l'art. 171 de la Llei 16.713, i el seu propi epígraf diu fins on arriba: “(Exempció Directors, Administradors i Síndics de societats anònimes)”. El lit. A eximeix els qui "no perceben cap remuneració de cap classe, i s'ha de provar aquest extrem, mitjançant certificat notarial o comptable". O sigui: és de la SA, i cal PROVAR-LA —no arriba a deixar de cobrar.
A la SAS la tanquen expressament. La Llei 19.820 art. 43 mana l'administrador al règim general de l'art. 172 de la Llei 16.713 i afegeix que "en cap cas regirà l'exoneració prevista per l'article 171 de la Llei N° 16.713". Aquesta pàgina utilitza aquesta frase dues vegades com a excepció; la regla que confirma és aquesta: fora del director de SA que no cobra i ho prova, a ningú no se li apaga l'aportació per no facturar.
Per a tots els altres, la sortida no és deixar de facturar: és un tràmit. I n'hi ha dos de diferents, amb efectes diferents.
La pausa: la inactivitat davant de BPS
BPS publica un tràmit a part de la clausura, "per declarar el cessament temporal d'activitat", i existeix de debò: s'anomena inactivar l'empresa.
I no és el “no exercici”. Compte amb això, perquè són dos tràmits de dos organismes i apagar-ne un no apaga l'altre: la INACTIVITAT és de l'empresa i és davant BPS; la declaració jurada de NO EXERCICI és del professional i és davant de la Caixa de Professionals, que la mana formular "dins dels 90 (noranta) dies de l'egrés o habilitació professional si correspongués, o d'haver cessat en l'activitat" (Llei 17.738 arts. 64 i 65), amb multa si arriba. La contem sencera a /preguntes-economia-personal.
De fet, BPS et demana la de l'altre organisme: per al titular PROFESSIONAL, el requisit no és el certificat comptable o notarial de més avall sinó "constància d'inactivitat de Caixa Notarial o de Caixa de Professionals Universitaris (CJPPU)" -que "podrà ser substituïda per certificat comptable o notarial que contingui la mateixa informació que per a no professionals". O sigui: si ets escribà o professional universitari, primer la Caixa i després BPS.
Té el mateix termini curt que tota la resta aquí: fins a 30 dies correguts a partir de la data d'inactivitat, i el tràmit "genera sancions si es presenta fora de termini".
Admet mirar enrere, però amb prova. Per al titular NO professional cal certificat notarial o comptable que estableixi "que no es va desenvolupar activitat gravada", la data de començament de la inactivitat i el detall de l'última factura emesa - i BPS ho exigeix expressament "quan la inactivitat va començar fa més de 90 dies o es van fer pagaments posteriors al cessament". Si no ho pots aconseguir, l'alternativa que BPS accepta és una acta notarial de declaració (art. 203 del Reglament Notarial) protocol·litzada "en què 3 testimonis declarin el període d'inactivitat i que no es va realitzar activitat gravada".
Hi ha una versió per persona a més de la versió per empresa: la "inactivitat de soci", que serveix "per declarar el cessament d'activitat d'un soci que roman a l'empresa". És el correlat exacte de la dada que aquest mòdul et demana i sense la qual es nega a cotitzar una societat: l'art. 172 cobra per cada soci QUE DESENVOLUPA ACTIVITAT, i aquest és el tràmit amb què un soci deixa de desenvolupar-la sense sortir de la societat.
I una SAS SÍ es pot inactivar: BPS publica el tràmit per a la societat per accions simplificada com per a les altres. Cosa que la Llei 19.820 art. 43 nega a l'administrador és una altra cosa —l'exoneració de l'art. 171 per no cobrar sou—, i són dues portes diferents que convé no confondre.
Compte amb qui pot. BPS publica la inactivitat per a la unipersonal de SERVEIS PERSONALS, el monotribut social MIDES, la SAS, les societats de fet, les societats personals amb contracte, la cooperativa de treball o social, les cantines a centres educatius i becaris de postgrau, i els consorcis: vuit tràmits, i aquests vuit són tots. Per a la unipersonal d'indústria i de comerç i per al monotribut comú no publica un tràmit equivalent: publica la clausura. No afirmem que la llei ho prohibeixi —això no ho verifiquem—; afirmem què publica BPS.
El tancament: la clausura, un sol tràmit davant de DGI i BPS
Es tanca com s'obre en conjunt. L'alta és el formulari 0351 de DGI i BPS; la baixa és el 0355, "Cancel·lació", que es presenta indicant el darrer dia d'activitat.
Arranca per la web: primer la sol·licitud de cloenda als Serveis en Línia de DGI (Registre Únic Tributari → Sol·licitud de cloenda) i després el tràmit. Si el titular té usuari de BPS autenticat, "la informació necessària per a la clausura es completa en línia, per la qual cosa no cal presentar documentació".
El termini és de 30 dies correguts "a partir de la data de cloenda", i la pàgina del tràmit avisa que "el no compliment dels terminis genera sancions": entre els requisits hi ha el comprovant de la multa, per al qual ho fa fora de termini.
La data que val és la que declareu com a últim dia d'activitat, no la del dia que feu el tràmit; per això el tancament pot mirar enrere. El que canvia amb l'endarreriment és la PROVA: si van quedar declaracions o pagaments posteriors a aquesta data, BPS demana certificat comptable o notarial que acrediti que no hi va haver cap activitat posterior.
Abans cal ordenar la papereria: formulari 0453 si vas emetre comprovants no electrònics, reporti previ de tots els comprovants fiscals electrònics si estàs en e-factura, i constància de clausura davant del MTSS si vas tenir dependents.
Tancar també costa: porta timbre professional. Fet per internet amb usuari de BPS no ho adjuntaràs — gub.uy avisa que "no ha d'adjuntar timbre professional ja que el seu cost serà inclòs a la propera factura d'obligacions de BPS", i BPS ho diu de l'altra banda: "Aquest tràmit genera el cost d'un timbre professional que serà inclòs al compte de l'empresa". No publiquem l'import: el que figura al tràmit ve amb període de vigència acotat i ja va vèncer.
Si simplement deixes de pagar
BPS et marca inactiu D'OFICI, i no n'és un favor. Arriba al monotributista i al monotribut social MIDES "per no fer el pagament de les aportacions durant 2 mesos consecutius". És un estat administratiu, no pas un tancament.
Qui hi queda igual ha de fer la clausura —BPS publica un tràmit específic per a aquest cas— i amb el mateix termini de 30 dies. El silenci no esborra el deute: el deixa creixent mentre us creus que vas tancar.
El que no vam poder verificar
Fins a quin mes es meriten l'aportació del titular i la quota d'IVA mínim quan el tràmit es fa tard. BPS i DGI publiquen el termini (30 dies), que fora de termini hi ha sanció, i la prova que exigeixen per acceptar una data anterior. Cap dels dos no publica si les aportacions i les quotes generades entre el cessament real i el tràmit s'anul·len, es reliquiden o queden fermes. És la pregunta més cara d'aquest bloc i no la contestarem de memòria.
L'única cosa publicada en aquesta direcció és la regla del contribuent que SEGUEIX inscripto: l'IVA mínim es paga "fins a l'últim mes de l'exercici" encara que deixis de tenir ingressos. No és la regla de qui clausura, i no l'estenem a ell.
Tampoc no publiquem l'import del timbre professional de la clausura: el tràmit el publica amb vigència acotada a un semestre, i el que està en línia ja va vèncer. Preferim dir que es paga a dir quant i equivocar-nos.
Verificat contra la norma i el tràmit el 2026-08-10. Els terminis de tràmit i els imports de timbre canvien per resolució: confirma'ls a l'enllaç abans de presentar res.
Quines compres us deixen descomptar l'IVA
En règim general l'IVA que pagàs a les teves compres es resta del que cobraràs a les teves vendes. La pregunta que gairebé tothom fa -"això ho puc posar a l'empresa?"- no és la que fa la norma: la norma pregunta a quina operació va destinada la compra, i per al vehicle afegeix una regla pròpia que no depèn de qui siguis.
La regla no és si és una despesa de l'empresa: és a quina operació va destinada la compra
El Títol 10 art. 14 es diu "Liquidació de l'impost" i funciona en dues passes. Primer el dèbit: “El tribut a pagar es liquidarà partint del total dels impostos facturats” als teus clients. Després el crèdit: per això es dedueix "l'impost corresponent a les compres de béns i serveis adquirits pel subjecte passiu, documentat en la forma establerta a l'apartat A) de l'article anterior".
La condició central —la que cal aprendre— és la vinculació: el crèdit procedeix mentre "aquests impostos provinguin de béns i serveis que integren directament o indirectament el cost de béns i serveis destinats a les operacions gravades".
No és l?única. El mateix lit. A més exigeix que la compra estigui DOCUMENTADA com mana l'art. 13, faculta el Poder Executiu a establir que la deducció només sigui procedent quan "sorgeixi que el proveïdor està al dia amb l'Impost al Valor Agregat (IVA)" i l'habilita a "limitar la deducció de l'impost inclòs en les adquisicions dels subjectes passius establerts als literals B) i C) de l'article 6°" quan s'afecten. I hi ha una retallada per rubro que arriba a qualsevol: la del vehicle, dues notes més avall.
Amb aquestes excepcions, no hi ha una llista general de compres permeses: hi ha un test de vinculació, i aquest bé dóna crèdit o no segons a què estigui destinat. "Directament o indirectament" és ampli a propòsit: el lloguer del local, l'energia o el programari amb què facturaràs integren indirectament el cost del que vens, encara que no es toquin amb el producte.
Operacions exemptes i no gravades: el prorrateig
Si tot el que veneu està gravat, el crèdit és sencer. Si part no ho està, l'art. 14 no et fa triar: "Quan es realitzin alhora operacions gravades i exemptes, la deducció de l'impost als béns i serveis no destinats exclusivament a unes o altres s'efectuarà en la proporció corresponent a la suma de les operacions gravades". Allò que es pugui imputar a una o altra s'imputa; allò comú es prorrateja.
L'exportació és el cas que trenca la intuïció, i aquesta pàgina ja el tracta a la fitxa de cada règim: no està gravada i AIXÍ conserva el crèdit, perquè el mateix art. 14 admet deduir "l'impost corresponent als béns i serveis que integrin directament o indirectament el cost del producte exportat". Per això una exempció i una exportació no són el mateix per a la butxaca, encara que les dues acabin en "no cobraràs IVA".
El vehicle té la seva pròpia regla, i arriba a TOTS — també a la SAS ia la SRL
Aquesta és la pregunta cara del tema —“poso la camioneta a l'empresa?”— i no es contesta només amb la vinculació. L'art. 14 posa al vehicle una retallada PER RUBRE, i aquesta retallada no nomena cap subjecte: està dins del mateix incís que acaba de fixar la vinculació ("en les condicions d'aquest incís"), així que arriba a tot subjecte passiu de l'IVA. SAS, SRL i unipersonal a IRAE incloses.
Textual: "Cuando se trate del impuesto incluido en la adquisición de vehículos, sólo se permitirá deducir, en las condiciones de este inciso, el correspondiente a vehículos utilitarios (camiones y camionetas) y el de los restantes vehículos que en base a la reglamentación que dicte el Poder Ejecutivo, sean necesarios para la gestión del contribuyente, debiéndose comunicar a la Dirección General Impositiva (DGI), en cada caso, el precio de compra, marca, tipo, modelo de vehículo y finalidad de su uso".
Són dues portes, no una. Si és utilitari —camí o camioneta— entra. Si no ho és, entra només si la reglamentació ho admet com a necessari per a la gestió del contribuent, ia sobre cal comunicar-li a DGI el preu de compra, la marca, el tipus, el model i la finalitat d'ús. Que la factura vagi a nom de l'empresa no obre cap de les dues.
La reglamentació no és una promesa: existeix, és el Dte. 220/998 art. 124 i és vigent. I confirma per a qui està escrita la regla, perquè regeix la deducció "corresponent a l'adquisició de vehicles pels subjectes passius EXCEPTE els del literal C) de l'article 6è" —és a dir, per a les empreses; deixa fora el professional només perquè a ell ja li prohibeix de ple l'incís de la nota següent—. Aquí es defineix utilitari per remissió a les Categories «A» i «B» de l'article 35è del Decret núm. 96/990, i per als altres vehicles s'envia detallar en annex a la declaració jurada, per unitat, «marca, tipus, model de vehicle, data de compra, preu, número de motor, padró, activitats o activitats que en permetin l'individual.
El que no publiquem: quins models concrets cauen a cada categoria del Decret 96/990. És una altra norma i no la verifiquem. El que sí que afirmem és el que decideix la pregunta: per al vehicle hi ha llesta i hi ha tràmit, i no depenen de quina figura vas triar.
L'altra retallada, la que sí que és per subjecte: vehicles i mobiliari del professional
Més avall, l'art. 14 porta una segona llista negra, de dos ítems, i aquesta sí que té amo: "Els subjectes passius que percebin retribucions per serveis personals prestats fora de la relació de dependència i no tributin l'impost a les rendes de les activitats econòmiques (IRAE), no poden deduir l'impost inclòs en les seves adquisicions de: A) Vehicles."
Les dues condicions són acumulatives i són SUBJECTIVES: prestar serveis personals fora de la relació de dependència I no tributar IRAE. El professional independent d'IRPF Cat. II és endins, i per a ell el vehicle no té ni tan sols les dues portes de la nota anterior: no ho pot deduir, i el mobiliari i les despeses de naturalesa personal tampoc. Una SAS, una SRL o una unipersonal a IRAE no cauen en aquesta llista.
Però no caure en aquesta llista no les deixa sense cap. Sobre elles segueixen corrent, a sobre, el test de vinculació i la retallada general del vehicle: un vehicle que no integra ni directament ni indirectament el cost d'operacions gravades no dóna crèdit, i un que sí que l'integra tampoc ho dóna si no és utilitari ni entra per la reglamentació amb comunicació a DGI. Lúnic que lempresa es treu de sobre respecte del professional és lítem B), el mobiliari i les despeses de naturalesa personal.
Un comprovant sense IVA discriminat no dóna crèdit
El crèdit de lart. 14 és "l'impost corresponent a les compres", i l'impost hi ha de ser: l'art. 13 mana que "l'import resultant s'inclourà de forma separada a la factura o document equivalent". Sense IVA discriminat no hi ha res a deduir. No és un tecnicisme de format: és que el crèdit no existeix.
Dos règims no facturen IVA per disseny. El Literal E, perquè el Dte. 220/998 art. 106 diu que "els esmentats contribuents no han de facturar ni liquidar l'impost al valor afegit corresponent a les seves operacions". I el monotribut, que la Llei 18.083 art. 70 defineix com un pagament "en substitució de les contribucions especials de seguretat social generades per la seva pròpia activitat, i de tots els impostos nacionals vigents, exclosos els que graven la importació".
Pel Literal E ni tan sols cal raonar-ho des del comprovant: el darrer incís de l'art. 14 ho resol de front i des del costat del comprador. "L'impost inclòs a les circulacions de béns o prestacions de serveis realitzades pels contribuents inclosos al literal E) de l'article 66° del Títol 4 d'aquest Text Ordenat, no podrà ser deduït pels adquirents".
Corre pels dos costats, i convé tenir-ho clar ABANS de triar règim. Si els hi compras, aquesta compra no et deixa crèdit. I si el del règim noi sos vós, els teus clients empresa tampoc no en tenen —al mateix preu de llista els sortiu més car que un competidor en règim general— ia sobre l'IVA de les teves pròpies compres et queda de cost: el Títol 10 art. 21 remata que si sorgeix un excedent "no donarà dret a crèdit".
Verificat contra la norma i el tràmit el 2026-08-10. Els terminis de tràmit i els imports de timbre canvien per resolució: confirma'ls a l'enllaç abans de presentar res.
Suports que existeixen de debò
Amb la data real de tancament. No publiquem cap taxa de BROU per a empreses: BROU no les publica, i qualsevol xifra que circuli és inventada.
| Programa | Què dóna | Estat |
|---|---|---|
| ANDE Llavor 2026 | Fins a $1.000.000 no reemborsable (fins a $400.000 sense rendició). Exigeix facturació ≤ 2.000.000 $ en 6 mesos. | Oberta — tanca 06/10/2026 |
| Validació d'Idees (VIN) 2026 | Fins a $200.000 no reemborsable, 90% avançat. | Oberta — tanca 21/07/2026 |
| ANII — Emprenedoria Innovadora | Fins al 80% del projecte, topi $3.000.000. Exigeix facturació ≤ 2.400.000 $. | Finestreta permanent |
| SiGa (garantia) | Cobreix fins al 70% del crèdit. Es demana AL BANC, no a SiGa. | Permanent |
| INEFOP — Capacitació Estàndard | Subsidi del 85% (micro), 75% (petita) o 60% (mitjana) — la grilla vigent té cinc trams: 85/75/60/40/50. Requereix Certificat PIME. | Permanent |
| Certificat PIME (DINAPYME) | Gratis. Destrava INEFOP, Prodisseny i PIADE. | Permanent |
| Compres públiques MiPyme | Marge de preferència del 8-16% i reserva del 10% de l'anomenat. | Permanent |
Dos números que gairebé tothom copia malament:
- Els percentatges de INEFOP 80/70/50 que repeteixen les consultores són d'un PDF del 2019. Els vigents són 85/75/60/40/50 — cinc trams, no tres (85% micro, 75% petita, 60% mitjana, i dos trams més a la grilla vigent). Confirmeu quin et toca abans de pressupostar la capacitació.
- ANDE Semilla exigeix facturació ≤ $2.000.000 en 6 mesos; ANII exigeix ≤ $2.400.000. No són el mateix número.
Xifres i dates dels suports verificades contra la web de l'organisme el 2026-07-13 (els suports tenen la seva pròpia data: no són xifres legals i no s'hi mouen). Els anomenats canvien: confirma a la web de l'organisme (ANDE, ANII, INEFOP) abans de postular-te.
El que no podem afirmar
És la secció més valuosa d'aquesta pàgina, i la que cap content farm no escriu. Aquí acaba el que es pot verificar contra una font primària. El que segueix no ho sabem. i per això no ho inventem.
No ho sabem. La norma exclou les rendes NO empresarials, i els serveis personals purs són renda de treball; la Consulta DGI 4761 apunta en contra. A la pràctica es fa massivament. Per això el marquem “zona grisa” i mai t'ho recomanem, per més barat que surti: el camí sòlid i verificat és IRPF Cat. II + IVA en règim general. Consulteu un comptador.
És la incògnita més cara de la pàgina, i no la podem tancar. La unipersonal no és una persona jurídica diferent de vós, així que continueu facturant "en nom propi" — el supòsit de l'art. 43 de la Llei 17.738. Però el mateix article diu que això regeix "sense perjudici de les afiliacions a altres instituts de seguretat social que poguessin correspondre", sense dir quan corresponen. Cap norma resol el xoc i la CJPPU no publica la seva escala. Per això, si marques aquesta casella, NO et donem un total en CAP règim: un número inventat en qualsevol de les dues direccions seria pitjor que no donar-te'n cap.
El llistat no és a la llei. La Llei 17.738 art. 42 remet a les professions del règim anterior (Llei 12.997, de pagament a IMPO) més les que incorpori el Directori de la Caixa, i la Llei 20.410 (2025) no les enumera. No hi ha una llista oficial a bps.gub.uy, dgi.gub.uy, gub.uy ni impo.com.uy. Sí que podem afirmar que el desenvolupador de programari SENSE un títol emparat aporta a BPS: BPS defineix "no professional" per l'activitat, "tinguin o no títol universitari".
Molts estudis ho afirmen. No trobem aquesta exclusió en norma vigent: les exclusions del Literal E són quatre i cap és per forma jurídica, i DGI descriu el règim com a aplicable a “petits contribuents de qualsevol forma jurídica”. És força acadèmic —la SA paga ICOSA igual— però no repetirem una afirmació que no vam poder verificar.
No ho afirmem ni en un sentit ni a l'altre. Les pàgines de catàleg estan despublicades (HTTP 403) i l'aplicació continua viva, sense cap anunci oficial de discontinuació.
Ningú no publica preu. Els honoraris d'escribà, el preu d'una societat anònima ja constituïda, les taxes de BROU a empreses i el cost de la segona publicació en un diari privat són tots a cotització. No n'inventem cap, i per això el "cost d'obertura" de la SRL i la SA que veus a dalt és només la part estatal.
BPS deixa aquesta cel·la literalment buida a la categoria 1a de la seva taula d'aportació gradual. Podríem calcular-la, però no la publica i no la inventem. Per això presentem el camí IRPF Cat. II sense gradualitat, que és el que s'ha verificat: el descompte dels primers 3 anys de la Llei 19.889 és un benefici del LITERAL E, i cessa en entrar al règim general d'IVA. El monotribut té una rebaixa pròpia i diferent, la de la Llei 19.942, de dos trams: 25% el primer any i 50% el segon.
La taula de BPS per a aquesta figura publica un únic import per soci, SENSE columna de FONASA: el que mostrem és jubilatori + FRL. No sabem si el soci pot optar per la cobertura ni quant li costaria, així que avisem que, si escau, l'aportació real és MAJOR que la que veus.
No: són un SOSTRE, a propòsit. A l'IRAE ficte no us descomptem els sous de propietaris o socis que l'art. 64 admet restar, perquè no et preguntem si et pagues sou. A l'IRPF no us restem el crèdit per deduccions (aportacions, fills a càrrec), que es descompta a una taxa del 14% o del 8%. En tots dos casos, el que realment pagaries és MENYS que el que mostrem — mai més. Preferim errar pel costat que no et deixa mal parat.
Sobre lexercici ANTERIOR. La comptabilitat suficient es torna preceptiva "quan els ingressos de l'exercici anterior superin" el límit, així que el règim d'aquest any depèn del que vas facturar el passat. El formulari només coneix la facturació estimada d'avui, no la de l'any que va tancar: prop del límit, pren el resultat com un senyal per confirmar la teva situació real amb un comptador, no com un veredicte.
No hi ha màxim legal. La Llei 19.820 art. 30 posa la representació "a càrrec d'una o més persones", sense sostre, i l'estatut ho defineix. Per defecte assumim 1 (el residual de l'art. 29), però cada administrador amb activitat aporta a BPS: si nomenaràs diversos, digues-nos-ho en els ajustaments fins, perquè canvia el cost.
Sí, tres, porque no te las preguntamos y no inventamos una compuerta sin el dato: no verificamos si tenés más de un puesto o local a la vez (Ley 18.083 art. 71 lit. B), ni si tenés otra actividad con aporte patronal (art. 71 lit. C), ni —en el monotributo social— si tu giro es servicio doméstico o construcción, que están excluidos (Decreto 220/012 art. 2). Si alguno es tu caso, el monotributo puede no corresponderte aunque el recomendador no lo marque: confirmalo con BPS o un contador.
Preguntes freqüents
Fonts primàries
62 fonts, totes oficials (BPS, DGI, IMPO, gub.uy). Cap xifra legal d'aquesta pàgina —topes, aportacions, taxes— es publica sense una; les sumes dels suports porten la seva pròpia data de verificació contra la web de cada organisme. Última verificació: 2026-07-13.
- BPS — BPC 2026 · BFC 2026 · verificat 2026-07-13
- BPS — Topall monotribut unipersonal (UI) · Topall monotribut unipersonal 2026 · Topall monotribut societat de fet 2026 · Topall d'actius del monotribut 2026 · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotribut ple, sense FONASA · Monotribut ple, amb FONASA, amb fills · Monotribut ple, amb FONASA, amb cònjuge i fills · Monotribut, jubilatori + FRL per soci · BPS — Monotribut · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotribut ple, amb FONASA, sense cònjuge ni fills · Monotribut ple, amb FONASA, amb cònjuge · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotributo año 1 (25%), sin FONASA · Monotributo año 1 (25%), con FONASA, con hijos · Monotributo año 1 (25%), con FONASA, con cónyuge e hijos · Monotributo año 2 (50%), sin FONASA · Monotributo año 2 (50%), con FONASA, con hijos · Monotributo año 2 (50%), con FONASA, con cónyuge e hijos · Monotributo sociedad de hecho, año 1 (25%): jubilatorio + FRL por socio · Monotributo sociedad de hecho, año 2 (50%): jubilatorio + FRL por socio · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotribut any 1 (25%), amb FONASA, sense cònjuge ni fills · Monotribut any 1 (25%), amb FONASA, amb cònjuge · Monotribut any 2 (50%), amb FONASA, sense cònjuge ni fills · Monotribut any 2 (50%), amb FONASA · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotribut social any 1 (25%), sense FONASA · Monotribut social any 2 (50%), sense FONASA · Monotribut social any 3 (75%), sense FONASA · BPS — Monotribut social · verificat 2026-07-13
- BPS — BPS titular unipersonal (11 BFC, FONASA, soltero) · BPS titular unipersonal, con hijos · BPS titular unipersonal, con cónyuge · BPS titular unipersonal, con cónyuge e hijos · BPS titular que ya aporta FONASA por un empleo · BPS socio de SRL con actividad (15 BFC, sin FONASA) · BPS socio de sociedad de hecho sin dependientes (11 BFC, sin FONASA) · BPS administrador de SAS (15 BFC, FONASA obligatorio) · BPS administrador de SAS, con hijos · BPS administrador de SAS, con cónyuge · BPS administrador de SAS, con cónyuge e hijos · Jubilatorio + FRL de servicios personales (11 BFC, columna SS 9/SS 99) · BPS — Industria y Comercio (aporte por socio) · BPS — Industria y Comercio (aportes de empresarios) · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS titular unipersonal, año 1 (Ley 19.889) · BPS titular unipersonal, año 1, con hijos · BPS titular unipersonal, año 1, con cónyuge · BPS titular unipersonal, año 1, con cónyuge e hijos · BPS titular unipersonal, año 2 · BPS titular unipersonal, año 2, con hijos · BPS titular unipersonal, año 2, con cónyuge · BPS titular unipersonal, año 2, con cónyuge e hijos · BPS titular unipersonal, año 3 · BPS titular unipersonal, año 3, con hijos · BPS titular unipersonal, año 3, con cónyuge · BPS titular unipersonal, año 3, con cónyuge e hijos · BPS titular con FONASA por un empleo, año 1 (Ley 19.889) · BPS titular con FONASA por un empleo, año 2 · BPS titular con FONASA por un empleo, año 3 · verificat 2026-07-13
- BPS - Ficte de despeses deduïble (IRPF Cat. II) · Mínim no imposable mensual (7 BPC) · Escala de l'IRPF Cat. II 2026 · BPS - Escales d'IRPF 2026 · verificat 2026-07-13
- BPS — Base de FONASA = facturat sense IVA × 70% (IRPF) · verificat 2026-07-13
- BPS — Taxa FONASA personal, sense cònjuge ni fills (base > 2,5 BPC) · Taxa FONASA personal, amb fills · Taxa FONASA personal, amb cònjuge · Taxa FONASA personal, amb cònjuge i fills · verificat 2026-07-13
- BPS — Aportació mínima mensual al FONASA, activitat exclusiva (75% del CPE, Decret 25/026) · Facturació mínima anual (30 BPC) per conservar la cobertura FONASA · verificat 2026-07-13
- BPS — BFC del ficte jubilatori del monotribut (a diferència de les 11 BFC de la unipersonal) · verificat 2026-07-13
- BPS - Termini per declarar la inactivitat davant de BPS (dies correguts des de la data d'inactivitat) · Antiguitat de la inactivitat a partir de la qual BPS exigeix documentació addicional (dies) · Testimonis de l'acta notarial de declaració que BPS admet quan no hi ha certificat · BPS - Inactivitat d'unipersonal de serveis personals · verificat 2026-08-10
- BPS - Mesos consecutius sense pagament després dels quals BPS inactiva d'ofici al monotributista · BPS - Clausura d'unipersonal monotribut inactiu d'ofici · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Inactivar empreses · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Inactivitat de societat per accions simplificades (SAS) · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Inactivitat de soci · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Clausura d'empresa unipersonal · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Situacions particulars per a la cloenda d'empresa unipersonal · verificat 2026-08-10
- DGI — Unitat Indexada (13/07/2026) · UI al 01/01/2026 (fixa els límits 2026) · verificat 2026-07-13
- DGI — Topall Literal E (UI) · Topall Literal E 2026 · DGI — Topall d'ingressos, petites empreses · verificat 2026-07-13
- DGI - Quota d'IVA mínim 2026 · IVA mínim any 1 (25%) · IVA mínim any 2 (50%) · verificat 2026-07-13
- DGI — Topall: 3,3% dels ingressos del mes amb e-factura · DGI — Beneficis d'e-factura (3,3%) · verificat 2026-07-13
- DGI — ICOSA a la constitució (només SA) · ICOSA anual (només SA) · DGI — ICOSA 2026 · verificat 2026-07-13
- DGI — DGI — Si el contribuent no té vendes, podeu deixar d'abonar la quota d'IVA mínim? · verificat 2026-08-10
- gub.uy — Tràmits — Timbre professional (unipersonal) · Timbres SRL (sense publicacions ni escrivà) · DGI/BPS — Inscripció d'empresa unipersonal · verificat 2026-08-10
- gub.uy — Tràmits — Cost estatal SAS digital (DGR + DGI + BPS) · Tràmit SAS digital · verificat 2026-07-13
- gub.uy — Tràmits — Termini per comunicar la clausura davant de DGI i BPS (dies correguts des de la data de clausura) · gub.uy — Clausura d'empresa unipersonal (DGI i BPS) · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Topall per sobre del qual la comptabilitat suficient és preceptiva i l'IRAE ficte deixa d'estar disponible (UI, ingressos de l'exercici anterior) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Rendes anuals per serveis personals per sobre de les quals l'IRAE és preceptiu des del primer mes de l'exercici següent (UI, rendes de l'exercici, cotització de tancament) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Ingressos per sota dels quals les utilitats distribuïdes per societats personals i SAS queden exemptes d'IRPF (UI) · verificat 2026-07-25
- IMPO — normativa — Superfície màxima del local (monotribut) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Monotribut: màx. de socis en societat de fet sense vincle familiar (art. 70 lit. B) · Monotribut: màx. de socis en societat de fet integrada exclusivament per familiars (art. 70 lit. C) · Llei 18.083 arts. 70-84 · Llei 18.083 art. 70 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Monotribut Social MIDES: màx. de socis de l'emprenedoria associativa (art. 1 lit. B) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Mínim de persones perquè hi hagi societat comercial (Llei 16.060 art. 1) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa - Taxa bàsica d'IVA · Taxa mínima d'IVA · verificat 2026-07-25
- IMPO — normativa - Taxa d'IRAE · Títol 4 (IRAE) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — IRPF Cat. I sobre dividends · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Termini per formular la declaració jurada de no exercici davant de la CJPPU (dies) · Llei 17.738 art. 65 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Escala de l'IRAE ficte (Dte. 150/007 art. 64) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Llei 18.874 · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Decret 220/012 (reglament) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa - Llei 17.738 art. 43 — activitat professional emparada (CJPPU) · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa — Títol 4 art. 66 lit. S · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa —Dte. 150/007 art. 6 · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa - Llei 16.060 arts. 36-43 · Llei 16.060 · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa - Llei 16.713 art. 172 — aporta el soci que desenvolupa activitat · Llei 16.713 art. 172 - 15 BFC per soci que desenvolupa activitat · Llei 16.713 art. 172 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Llei 19.820 · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa - Llei 19.820 art. 29 — òrgan d'administració · verificat 2026-07-13
- IMPO — normativa - Llei 19.820 art. 43 - contribucions de seguretat social de l'administrador · Llei 19.820 art. 43 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa —Dte. 220/998 art. 106 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Títol 10 art. 21 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa - Llei 16.713 art. 171 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa - Llei 18.083 art. 75 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa - Llei 17.738 art. 64 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Títol 10 art. 14 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Títol 10 art. 13 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Títol 10 art. 6 lit. C · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa — Títol 10 art. 5 · verificat 2026-08-10
- IMPO — normativa —Dte. 220/998 art. 124 · verificat 2026-08-10