Préstecs · Sense rebut de sou

Préstecs sense rebut de sou a Uruguai

Sense rebut de sou sí et presten: 11 institucions atenen treballadors independents o qui deixa una garantia, amb taxes publicades de 25 % a 130,1 %. El que canvia és la porta: amb un certificat de comptador aconseguiu les taxes baixes; només amb la cèdula, les més cares.

Les tres maneres d'aconseguir-ho

De la més barata a la més cara. El que diu cada institució és citat de la seva pròpia pàgina.

1

Amb certificat d'ingressos d'un comptador

Independents formals: unipersonal, monotribut, SRL, professionals.

És la via que obre les taxes baixes. El rebut de sou es reemplaça per un certificat signat per un comptador públic que declara els teus ingressos formals. Sense inscripció a BPS i DGI no hi ha res a certificar, així que aquest camí comença per formalitzar-se.

BROU: Demana un "Certificat d'ingressos realitzat per Comptador Públic" amb menys de 30 dies, el certificat de la Caixa de Professionals del comptador i "almenys dos anys d'antiguitat d'aportacions de manera contínua". La quota no pot superar el 30% de l'ingrés en pesos (25% en UI, 15% en dòlars) i exigeix no figurar amb informació negativa. Font
2

Només amb la cèdula

Qui no pot certificar ingressos o necessita la plata ràpid.

Algunes financeres no demanen comprovant: avaluen amb els registres propis i amb l'historial creditici. "Sense comprovant" no vol dir "sense requisits": hi pot haver ingrés mínim i control del clearing, i és la porta més cara.

OCA: "Només amb la teva cèdula. Sense cap comprovant." Demana un ingrés mensual mínim de $ 10.000 (solter) o $ 15.000 (casat), tenir entre 18 i 72 anys i "no figurar actualment al clearing". Font
Aviat!: "Podràs sol·licitar-los només amb la cèdula", encara que recomana presentar el rebut de sou o de jubilació "per poder accedir a millors ofertes". Munts de $ 5.000-600.000 $ en fins a 48 quotes. Font
Creditel: Demana cèdula vigent i tenir entre 18 i 84 anys. "En cas de no tenir el comprovant d'ingressos, podeu presentar tres factures al vostre nom d'UTE, OSE, Antel, altres companyies telefòniques o de cable." Munts de $ 3.000-240.000 $ i la primera quota als 60 dies; no publica la TEA (llegit el 22 de setembre de 2026). Font
3

Amb una garantia

Qui no té ingressos per mostrar però sí un bé.

A l'afany el que recolza el préstec és l'objecte que deixes, i si no pagues el perdés. El crèdit prendari sobre una interlocutòria també es recolza en el vehicle, encara que la institució et pot demanar igual que comprovis ingressos. Ull: el préstec pignoratiu del BROU (empenyorament d'or) exigeix no tenir informació negativa.

Qui presta sense rebut de sou ia quina taxa

Taxa efectiva anual publicada per cada institució, de la més barata a la més cara. És una referència: la que t'obliga és el cost total que figura al contracte. Taxes revisades el 23 d'agost del 2026.

InstitucióTipusTEA publicadaClearingBanc Central
BROU (Banco República)Bancfins a 31%Exigeix estar netSupervisada pel BCU
ANDACooperativa25–36,5 %Amb condicionsSupervisada pel BCU
OCAFinancera29–87 %Exigeix estar netSupervisada pel BCU
PrestapagamentsEntre persones50–130 %Presta amb clearingSupervisada pel BCU
Crèdit TaronjaFinancera63–130 %Exigeix estar netRegistrada davant el BCU
CreditonFinancera75,4–130,1 %Exigeix estar netSupervisada pel BCU
Cases d'empenyoramentPrendari / interèsNo la publicaPresta amb clearingFora del perímetre del BCU
Pagament Després (ex-UinUin)FintechNo la publicaPresta amb clearingSupervisada pel BCU
Prex (Prextamo)FintechNo la publicaNo ho publicaRegistrada davant el BCU
Santander UruguaiBancNo la publicaExigeix estar netSupervisada pel BCU
Vaig tornarFintechNo la publicaPresta amb clearingSupervisada pel BCU

El topall legal per a un préstec en pesos de menys de 10.000 UI a menys d'un any és 142,74%, vigent des de l'1 de novembre de 2026. Una taxa per sobre d'aquest límit és usura. Com funcionen els topalls. Per comparar cada institució en detall —rapidesa, munts, lletra noia— hi ha el rànquing de préstecs.

Només amb cèdula: qui presta ia quina taxa

Només amb la cèdula presten OCA i Aviat!. "Només amb cèdula" vol dir sense comprovant d'ingressos, no "sense mirar el clearing": són dos requisits diferents i cada financera es para en un lloc diferent. OCA exigeix no figurar al clearing i Crèdit de la Casa ho exigeix fins i tot per a la seva línia noia; l'única que diu a la seva pròpia pàgina que presta estant al clearing és Pronto!. El que segueix està llegit de la pàgina de cada institució el 22 de setembre del 2026.

InstitucióNomés cèdula?Què demanaClearingTaxa i despesesMunts i terminis
OCASí, ho anunciaTenir entre 18 i 72 anys i un ingrés mensual mínim de $ 10.000 (solter) o 15.000 $ (casat), sense comprovant.Exigeix "no figurar actualment al clearing".TEA entre 29% i 87% + IVA segons la web; la cartilla vigent des del 15 de setembre de 2026 fixa 62% (7 a 12 quotes) o 86% (13 a 36 quotes) + IVA, bonificada a 53,29%–81,01% si pagàs en data, i mora 72% + IVA. Comissions de 40 UI (concessió) + 80 UI (administració i cobrança) + IVA, que "es cobren a l'inici i se sumen al capital sol·licitat", i assegurança de vida de 0,25% mensual sobre saldo. Exemple publicat: $ 200.000-24 mesos amb TEA 39%, quota $ 12.643, total $ 303.432. $ 5.000 a $ 600.000 a 7 a 36 mesos (la FAQ en línia diu $ 6.000 a $ 150.000).
Aviat!Sí, ho anuncia"Podràs sol·licitar-los només amb la cèdula"; recomana el rebut de sou o de jubilació “per poder accedir a millors ofertes”.És l'única que ho diu a la seva pròpia pàgina: la titula "Préstecs estant al clearing i sense rebut de sou", subjecte a avaluació.Publica com a màxims els límits del BCU de setembre de 2026 (133,4860 % fins a 366 dies sota 10.000 UI; 66,3245 % des de 10.000 UI). Exemple amb rebut: $ 500.000 a 42 quotes de $ 28.526, TEA 49% + IVA. $ 5.000 a 600.000 $ en 3 a 48 quotes, primera quota fins a 60 dies (en /credito/ diu fins a $ 1.000.000).
CreditelCèdula i un altre paperCédula vigent i 18 a 84 anys. Sense comprovant d'ingressos, accepta "tres factures al teu nom d'UTE, OSE, Antel, altres companyies telefòniques o de cable"; la suma major exigeix comprovant en sucursal.No ho publica.No publica la TEA a la FAQ, la home ni /efectiu. En /efectiu ofereix avenç de sou o de jubilació fins a $ 40.000 a tornar als 30 dies. $ 3.000-240.000 $ (fins a 4 sous líquids), primera quota als 60 dies; /efectiu també diu "fins a $ 600.000".
Crèdit de la CasaNo: demana comprovantL'únic "només amb cèdula" és Compra Àgil: 23 a 84 anys, cèdula vigent, cel lular propi i signatura del contracte per única vegada, amb límit inicial de $ 5.000 i quota màxima de $ 600. L'efectiu afegeix comprovant d'ingressos (rebut amb almenys 6 mesos), constància de domicili i signatura del val.Fins a Compra Àgil exigeix "no haurà de tenir incompliments a Infocred o Clearing" i "no figurar a MOCASIST".No la publica a la FAQ. "No operem" amb retenció de sou. Compra Àgil: topall inicial $ 5.000. Efectiu: sense suma publicada a la FAQ.
Verd (ex FUCAC)No: demana comprovantÚltim rebut de sou, jubilació o pensió, cèdula i constància de domicili; major de 18 anys.Si t'endarrerís, avisa que registra a Clearing d'Informes i reté el 20% de sou, jubilació o pensió.TEA compensatòria 27% a 32% (mora 37,5% a 43,5%) més quota social de $ 330 per mes IVA inclòs. Exemple "Desinteressat" d'octubre de 2026: 80.000 $ en 18 quotes de $ 6.150, TEA 27%, cost total $ 110.707; la seva validesa la publiquen com a "30/11/20026", amb l'any mal tipejat a l'origen.
Rellegit el 3 de novembre de 2026.
$ 2.000-600.000 $ en 6-48 quotes.
ANDANo: demana comprovantDarrer rebut de sou i 6 mesos d'antiguitat (els passius no requereixen antiguitat), més cèdula. El que se signa "només amb la teva cèdula" a Abitab és el contracte web, no el préstec sense rebut.Demana "bons antecedents crediticis" a la línia de nòmina per a passius.Setembre de 2026: sota 10.000 UI, 27,20% (1 a 10 quotes) o 31,80% (12 o més) + IVA; des de 10.000 UI, 28,80% o 32,20% + IVA. 1 a 48 quotes; 10.000 UI eren 66.371 $ al 31 d'agost de 2026.
República Microfinances (grup BROU)No: demana comprovantActivitat independent com a font principal d'ingressos amb 6 mesos (assalariats, 1 any), dues firmes, de 18 a 75 anys. Els comparadors que la llisten com "només amb cèdula" no citen la seva cartilla."Sense morositat vigent a Clearing d'informes i/o sistema financer"; tampoc deutor alimentari.TEA 44% + IVA fins a 366 dies i 46% + IVA des de 367 dies, móra 49%; cartilla vigent de l'1 al 30 de setembre del 2026. 3.000-12.500 UI (30.000 UI amb 2 anys de client) en 3 a 18 mesos.

Topalls d'usura vigents (Llei 18.212, taula del BCU)

Taxes mitjanes del període juliol–setembre de 2026, vigents des del 1 de novembre de 2026. El BCU republica la taula cada mes sobre una finestra mòbil de tres mesos: les files de consum en pesos i en dòlars surten de la grilla que el lloc llegeix del BCU; les dautorització de descompte, retenció dhavers i crèdit de nòmina són una lectura del PDF de l1 de novembre de 2026. Tope = mitjana més 55 %; amb retenció d'havers, més 30%; crèdit de nòmina, més 20%; mora, més 80%.

SegmentTerminiTaxa mitjanaTopallTopall de mora
Consum sense autorització de descompte, menys de 10.000 UI fins a 366 dies92,09%142,74%165,76%
Consum sense autorització de descompte, menys de 10.000 UI 367 dies o més87,40%135,47%157,32%
Consum sense autorització de descompte, 10.000 UI o més fins a 366 dies35,57%55,13%64,03%
Consum sense autorització de descompte, 10.000 UI o més 367 dies o més51,74%80,20%93,13%
Consum amb autorització de descompte, menys de 10.000 UI (lectura del PDF)fins a 366 dies20,30%31,47%36,54%
Consum amb autorització de descompte, menys de 10.000 UI (lectura del PDF)367 dies o més24,27%37,62%43,69%
Crèdit amb retenció d'havers (topall 30%), menys de 10.000 UI (lectura del PDF)fins a 366 dies20,30%26,39%—
Crèdit amb retenció d'havers (topall 30%), menys de 10.000 UI (lectura del PDF)367 dies o més24,27%31,55%—
Crèdit de nòmina (topall 20%), menys de 10.000 UI (lectura del PDF)fins a 366 dies20,30%24,36%—
Crèdit de nòmina (topall 20%), menys de 10.000 UI (lectura del PDF)367 dies o més24,27%29,12%—
Consum en dòlars (única categoria) fins a 366 dies8,26%12,80%14,87%
Consum en dòlars (única categoria) 367 dies o més12,26%19,00%22,07%

Font: BCU — Taxes mitjanes d'interès, comunicació 2026/212 (PDF), vist l'1 de novembre del 2026. En dòlars el BCU publica una sola cel·la de consum, sense partir per tram d'UI ni per autorització de descompte.

El que es pot sumar a la taxa sense ser usura (Llei 18.212, art. 14)

El topall es mesura sobre la taxa implícita, i la llei deixa fora del càlcul algunes despeses fixes. Amb la UI d'agost de 2026 (6,6371 $), 120 UI són uns $ 796.

  • A) LIVA sobre els interessos i els impostos a càrrec del client.
  • B) Fins a 30 UI per client de despeses fixes (10 UI per la concessió i 2 UI per quota), només si el crèdit es cobra amb retenció de sou o dèbit automàtic.
  • C) Fins a 10 UI per utilització en crèdits revolving i sobregirs.
  • D) Fins a 120 UI per client (40 UI per la concessió i 8 UI per quota) en les altres modalitats de pagament, que és el cas del préstec de financera sense retenció. A B i D no es poden tornar a excloure despeses per un crèdit nou fins a 60 dies després de l'anterior.
  • Art. 16: les cooperatives i associacions civils poden deixar fora la quota social, fins a 50 UI per mes.

Font: IMPO — Llei 18.212, text actualitzat, vist el 22 de setembre de 2026.

Si ets jubilat o pensionista

  • BROU amb retenció (BPS o organisme amb conveni): cèdula vigent, a sola signatura des del primer mes de cobrament, renovació amb el 40% de les quotes pagues; el termini i l'afectació baixen amb l'edat (fins a 70 anys, 60 mesos i 35% del nominal; des de 90 anys, 12 mesos i 20%). No cobra comissió de concessió ni assegurança, però la pàgina de préstecs amb conveni preveu una comissió per cancel·lació anticipada. Taxes vigents des de l'1 de setembre de 2026: de 15% a 22% + IVA (preferencial per eBROU) a 20% a 27% + IVA (estàndard en sucursal); els qualificats 3 al BCU paguen 1,22 % més. Font · Taxes (PDF del BROU)
  • La campanya anual Préstecs a Passius del BROU va al novembre i desembre. El 2025 va arrencar el 7 de novembre per eBROU, amb atenció presencial des del 9 de desembre per dígit de cèdula i tancament el 30 de desembre, a una taxa "al voltant del 20% anual en pesos". Al 22 de setembre del 2026 el banc no va publicar dates de l'edició 2026. Font (Presidència) · data d'inici (Montevideo Portal)
  • ANDA, nòmina per a passius: fins a 80 anys, cobrament per banc o IEDE, bons antecedents i "Contracte Persona" de BPS signat; 29,40% o 29,60% + IVA al setembre de 2026. Creditel: avenç de jubilació fins a $ 40.000 a 30 dies (les fonts d'ANDA i Creditel són a la taula de dalt). Per la Llei 17.829 has de cobrar en mà almenys el 35% del nominal després d'impostos i aportacions.

Abans de signar

Preguntes freqüents

També us pot servir

Cites de les tres portes verificades contra la pàgina de cada institució el 16 de setembre de 2026; la taula de "només amb cèdula" i la part de jubilats, el 22 de setembre de 2026; els límits del BCU, l'1 de novembre de 2026. No tenim acords comercials amb cap. Informatiu, no és assessorament financer.