Emissor no bancari
Mastercard i Visa
Verificat

OCA Metratge: com suma punts, quant costa i quins beneficis té

OCA — Programa Metraje (Metros) està 15è de 23 al nostre rànquing de targetes de crèdit d'Uruguai, amb 59 punts sobre 100 (tier C). Ideal per a qui compra molt en comerç físic local i organitza les seves compres per als dies de més descompte (divendres 20%). Pels Metres, no val la pena: el valor és al descompte.

Puntuació al rànquing

59/100

Lloc 15 de 23 · tier C

Compleix, però cal comparar.

EixPesPuntuació
AcumulacióQuant valor real torna per cada pes gastat (punts, milles o cashback).25%30
Xarxa de descomptesAmplitud i utilitat dels descomptes i beneficis (súper, gastronomia, combustible, quotes).25%86
BescanviQuè es pot bescanviar i què tan fàcil i convenient és fer-ho.20%60
CostCost anual i de manteniment davant del benefici que torna.15%62
FlexibilitatVenciment dels punts, transferència i opcions dús.8%62
CoberturaAcceptació de la xarxa i disponibilitat per a diferents perfils.7%55

El seu eix més fort és xarxa de descomptes (86) i el més fluix, acumulació (30). La puntuació general no s'escriu a mà: es calcula a partir de 6 eixos amb pes fix, acumulació 25%, xarxa de descomptes 25%, canvi 20%, cost 15%, flexibilitat 8% i cobertura 7%.

Per què aquesta puntuació

La correcció més gran de la revisió del 17/8/2026 segueix vigent. El rànquing valuava el Metro a $U37 prenent el "Valor del metro" del tarifari, que és una referència tarifària i no el valor de bescanvi: les tres relacions de vals de combustible que publica el mateix Metratge ($U500 per 2.500 Metres i equivalents) donen $U 0,20 per Metro. Amb la única taxa publicada (OCA Blue, 1 Metro cada $U120 des del 15/09/2026, abans $U104) el retorn real és ~0,17%, així que acumulacion es queda en 30. Puja bescanvi de 58 a 60 el 22/9/2026 perquè el Metratge publica un bescanvi millor que els vals: 2.000 Metres paguen el cost trimestral de la targeta (UI 130), o sigui $U 0,43 per Metro. Flexibilitat a 62 perquè els Metres no vencen i són transferibles entre les targetes del titular, millor que gairebé tot el set. La xarxa de descomptes continua sent el seu veritable producte.

Acumulació, canvi, descomptes i cost

OCA — Programa Metratge (Metres)

Emissor
OCA S.A. (Grup Itaú Unibanco); OCA Blue emesa per OCA Diners Electrònics S.A.
Tipus d'emissor
Emissor no bancari
Xarxes
Mastercard i Visa
Programa
Metres (programa de punts OCA) + àmplia xarxa de descomptes
Com acumula
OCA Blue: 1 Metro cada $U 120 de consum segons la cartilla vigent des del 15/09/2026 (l'anterior, vigent des del 01/10/2025, deia 1 Metro cada $U 104). Creuat amb el valor de bescanvi en vals de combustible de $U 0,20 per Metro, el retorn de OCA Blue és ≈ 0,17% de la despesa (era ≈ 0,19%), la més baixa del set. Per a la targeta de crèdit OCA la taxa per pes continua sense publicar-se (la cartilla de crèdit Mastercard vigent des del 01/09/2026 no esmenta el Metratge) i varia amb campanyes x2/x3. No acumulen Metres els pagaments, els retirs en efectiu, els costos de targetes, els préstecs amortitzables ni els refinançaments; amb OCA VISA, a més, només acumulen els consums locals, no les compres a l'exterior.
Quan val el punt
El valor de bescanvi en vals de combustible és $U 0,20 per Metro. Surt de la pròpia taula del Metratge: $U 500 per 2.500 Metres, $U 1.500 per 7.500 Metres i $U 1.000 de gasoil per 5.000 Metres — les tres relacions donen exactament $U 0,20. Però hi ha un bescanvi que rendeix més del doble, publicat a les preguntes freqüents del Metratge (llegides el 22/9/2026): 2.000 Metres cancel·len el cost trimestral de la targeta Mastercard o Visa, que és UI 130 (≈ $U 864 amb la UI del 22/9/2026), o sigui ≈ $U 0,43 per Metro; per ara només presencial a sucursals OCA o Metratge o pel 1730, i només si el cost ja va ser facturat. Compte amb el "Valor del metro" que imprimia el tarifari anterior ($U 52 / US$ 1,30 a la versió del 04/08/2026; era $U 37 / US$ 1,5 al tarifari de 2019, que és d'on sortia la xifra que publicàvem abans): aquesta xifra és una referència tarifària, una taxa de substitució bescanviar. Combinar-la amb la taxa d'acumulació donaria una tornada del 50%, que és absurd.
Com es canvia
Metres bescanviables per vals de combustible Nafta Súper 95, Premium 97 o Gasoil en estacions DISA de tot el país, garrafes i recàrregues Riogas, recàrrega de saldo de cel·lular, entrades Movie en modalitat diners + Metres (2D $U 260 + 360 Metres), viatges via Hiperviatges i Visa per 2.000 Metres. El canvi exigeix estar al dia amb tots els productes de OCA. Correcció important: OCA Blue també acumula i canvia Metres (la cartilla li fixa taxa pròpia, 1 Metre cada $U 120 des del 15/09/2026); no és una targeta de "només descomptes".
Descomptes i beneficis
Amplíssima xarxa: 20% els divendres amb crèdit + 12 quotes cada dia, amb límit de $U 5.500 per compte i per mes en comerços adherits, segons la pàgina de beneficis de OCA (vigència declarada del 1/6/2026 al 31/5/2027). Tres condicions que canvien el càlcul: el +5% extra pagant amb OCA App, Apple Pay o Google Pay té límit propi de $U 500 per mes, compartit entre totes les promocions actives de OCA App; les 12 quotes són exclusives de Mastercard; i la promo no aplica a compres fetes via Mercado Pago ni és acumulable amb altres descomptes. A més, 10% diari en comerços seleccionats i descomptes de 10%-30% en gastronomia, moda, electrònica i educació.
Cost
Cartilla de la tarjeta Mastercard vigente desde el 01/09/2026 y documento "Tasas vigentes" del 15/09/2026: servicio de la tarjeta OCA UI 130 por trimestre con IVA incluido (UI 520 al año, ≈ $U 3.456 con la UI del 22/9/2026), adicional cónyuge UI 0, adicional hijo/otros UI 65 por trimestre con IVA incluido, reposición UI 130, renovación UI 0; Visa Internacional UI 130 por trimestre y Visa Oro UI 162,50 por trimestre (≈ $U 4.320 al año), ambas con IVA incluido, según "Tasas vigentes". Utilización de la tarjeta en el exterior 2,44% con IVA; retiro en el exterior U$S 2,459 + IVA; seguro sobre saldos 0,4% con IVA (máximo 50 UI). Financiación de saldos: los dos documentos de OCA no dicen lo mismo — la cartilla del 01/09/2026 fija 64% TEA + IVA en pesos (12% en dólares), adelanto en efectivo 80% + IVA y mora 75% + IVA (13% en dólares); el documento "Tasas vigentes" del 15/09/2026 dice 63% (12% en dólares), 80% y mora 72% (13%). Publicamos los dos hasta que OCA los unifique. Multas: por pago total dentro de las 48 horas siguientes al vencimiento UI 50 + IVA, por mora UI 50 + IVA; envío de estado de cuenta UI 10 + IVA por mes (opcional); reclamo de consumos sin fundamento 10% + IVA del cupón, mínimo $100 / U$S 4 y máximo $600 / U$S 15; retiros en cajeros y sucursales OCA $0. OCA Blue: $0 en tarjeta titular, adicional, mantenimiento de cuenta, comisión por bajo promedio y reposición hasta la 2ª, pero cobra 0,35% + IVA sobre el monto de la factura por pagos en redes de cobranza, y tiene topes diarios de $U 20.000 / US$ 500 en compras locales e internacionales y $U 20.000 / US$ 520 en retiros.
Nota
Els Metres no tenen venciment. Només caduquen de forma anticipada per mora superior a 60 dies correguts, defunció del titular, targeta OCA/OCA VISA inactiva durant 24 mesos o devolució de la targeta (a OCA Blue, l'única causal és la mort). Això desmenteix la versió de premsa que "vencen 24 mesos": els 24 mesos són d'inactivitat de la targeta, no de vida del punt. Titularitat: OCA S.A. és propietat d'Itaú Unibanco des de 2007; OCA Blue no l'emet OCA S.A. sinó OCA Diners Electrònic S.A., empresa independent, ambdues regulades pel BCU. Reverificat el 22/9/2026: la cartilla OCA Blue en línia superposa dues versions (la portada renderitzada diu 15/09/2026 i "$120"; la pàgina 3 conserva "01/10/2025" i la capa vella "$104"); publiquem la xifra visible, que és la vigent. La promo del 20% els divendres (topi $U 5.500, +5% app amb topall $U 500, 12 quotes només Mastercard, sense Mercat Pagament, 1/6/2026–31/5/2027) es va reconfirmar aquell dia a oca.uy.
Dades confirmades
Sí, contra font oficial (revisió del 22/09/2026)

A favor i en contra

A favor

  • La xarxa de descomptes en comerç físic més àmplia del mercat local
  • 20% els divendres + 12 quotes és de les promos més agressives d'Uruguai
  • Els Metres no vencen i són transferibles entre les targetes OCA, OCA Blue i OCA VISA del mateix titular
  • Bescanvi concret i útil: vals de combustible en estacions DISA, garrafes Riogas, recàrrega de cel·lular, cinema i viatges, i el cost trimestral de la pròpia targeta (2.000 Metres = UI 130, ≈ $U 0,43 per Metre)
  • Extra 5% amb cartera digital; emissor no bancari molt estès

En contra

  • El Metro rendeix poquíssim: amb l'única taxa publicada (OCA Blue, 1 Metro cada $U 120 des del 15/09/2026) i el canvi en combustible de $U 0,20 per Metro, el retorn és ≈ 0,17% de la despesa, un sisè del ~1% dels programes bancaris; ni pagant la targeta amb Metres ($U 0,43) arriba al 0,4%
  • La taxa d'acumulació de la targeta de crèdit OCA no es publica i varia per campanyes x2/x3
  • Sense cashback líquid: el benefici és descompte condicionat a dies/comerços i amb topalls ($U 5.500 al mes, i $U 500 l'extra de l'app)
  • El +5% de l'app, les 12 quotes (només Mastercard) i l'exclusió de compres via Mercado Pago amaguen la promo estrella

Ideal per: Qui compra molt en comerç físic local i organitza les seves compres per als dies de més descompte (divendres 20%). Pels Metres, no val la pena: el valor és al descompte.

On són els descomptes de OCA

El mapa entra amb les targetes de crèdit de OCA ja escollides i mostra quins comerços tenen descompte avui.

OCA Metratge contra altres targetes

Cada comparació enfronta els dos programes eix per eix, amb la mateixa rúbrica.

Altres targetes per mirar

Preguntes freqüents

Quants punts dóna OCA Metraje?
OCA Blue: 1 Metro cada $U 120 de consum segons la cartilla vigent des del 15/09/2026 (l'anterior, vigent des del 01/10/2025, deia 1 Metro cada $U 104). Creuat amb el valor de bescanvi en vals de combustible de $U 0,20 per Metro, el retorn de OCA Blue és ≈ 0,17% de la despesa (era ≈ 0,19%), la més baixa del set. Per a la targeta de crèdit OCA la taxa per pes continua sense publicar-se (la cartilla de crèdit Mastercard vigent des del 01/09/2026 no esmenta el Metratge) i varia amb campanyes x2/x3. No acumulen Metres els pagaments, els retirs en efectiu, els costos de targetes, els préstecs amortitzables ni els refinançaments; amb OCA VISA, a més, només acumulen els consums locals, no les compres a l'exterior.
Quant val el punt de OCA Metraje?
El valor de bescanvi en vals de combustible és $U 0,20 per Metro. Surt de la pròpia taula del Metratge: $U 500 per 2.500 Metres, $U 1.500 per 7.500 Metres i $U 1.000 de gasoil per 5.000 Metres — les tres relacions donen exactament $U 0,20. Però hi ha un bescanvi que rendeix més del doble, publicat a les preguntes freqüents del Metratge (llegides el 22/9/2026): 2.000 Metres cancel·len el cost trimestral de la targeta Mastercard o Visa, que és UI 130 (≈ $U 864 amb la UI del 22/9/2026), o sigui ≈ $U 0,43 per Metro; per ara només presencial a sucursals OCA o Metratge o pel 1730, i només si el cost ja va ser facturat. Compte amb el "Valor del metro" que imprimia el tarifari anterior ($U 52 / US$ 1,30 a la versió del 04/08/2026; era $U 37 / US$ 1,5 al tarifari de 2019, que és d'on sortia la xifra que publicàvem abans): aquesta xifra és una referència tarifària, una taxa de substitució bescanviar. Combinar-la amb la taxa d'acumulació donaria una tornada del 50%, que és absurd.
Com es canvien els punts de OCA Metraje?
Metres bescanviables per vals de combustible Nafta Súper 95, Premium 97 o Gasoil en estacions DISA de tot el país, garrafes i recàrregues Riogas, recàrrega de saldo de cel·lular, entrades Movie en modalitat diners + Metres (2D $U 260 + 360 Metres), viatges via Hiperviatges i Visa per 2.000 Metres. El canvi exigeix estar al dia amb tots els productes de OCA. Correcció important: OCA Blue també acumula i canvia Metres (la cartilla li fixa taxa pròpia, 1 Metre cada $U 120 des del 15/09/2026); no és una targeta de "només descomptes".
OCA Metraje té cost anual?
Cartilla de la tarjeta Mastercard vigente desde el 01/09/2026 y documento "Tasas vigentes" del 15/09/2026: servicio de la tarjeta OCA UI 130 por trimestre con IVA incluido (UI 520 al año, ≈ $U 3.456 con la UI del 22/9/2026), adicional cónyuge UI 0, adicional hijo/otros UI 65 por trimestre con IVA incluido, reposición UI 130, renovación UI 0; Visa Internacional UI 130 por trimestre y Visa Oro UI 162,50 por trimestre (≈ $U 4.320 al año), ambas con IVA incluido, según "Tasas vigentes". Utilización de la tarjeta en el exterior 2,44% con IVA; retiro en el exterior U$S 2,459 + IVA; seguro sobre saldos 0,4% con IVA (máximo 50 UI). Financiación de saldos: los dos documentos de OCA no dicen lo mismo — la cartilla del 01/09/2026 fija 64% TEA + IVA en pesos (12% en dólares), adelanto en efectivo 80% + IVA y mora 75% + IVA (13% en dólares); el documento "Tasas vigentes" del 15/09/2026 dice 63% (12% en dólares), 80% y mora 72% (13%). Publicamos los dos hasta que OCA los unifique. Multas: por pago total dentro de las 48 horas siguientes al vencimiento UI 50 + IVA, por mora UI 50 + IVA; envío de estado de cuenta UI 10 + IVA por mes (opcional); reclamo de consumos sin fundamento 10% + IVA del cupón, mínimo $100 / U$S 4 y máximo $600 / U$S 15; retiros en cajeros y sucursales OCA $0. OCA Blue: $0 en tarjeta titular, adicional, mantenimiento de cuenta, comisión por bajo promedio y reposición hasta la 2ª, pero cobra 0,35% + IVA sobre el monto de la factura por pagos en redes de cobranza, y tiene topes diarios de $U 20.000 / US$ 500 en compras locales e internacionales y $U 20.000 / US$ 520 en retiros.
Quins descomptes i beneficis té OCA Metraje?
Amplíssima xarxa: 20% els divendres amb crèdit + 12 quotes cada dia, amb límit de $U 5.500 per compte i per mes en comerços adherits, segons la pàgina de beneficis de OCA (vigència declarada del 1/6/2026 al 31/5/2027). Tres condicions que canvien el càlcul: el +5% extra pagant amb OCA App, Apple Pay o Google Pay té límit propi de $U 500 per mes, compartit entre totes les promocions actives de OCA App; les 12 quotes són exclusives de Mastercard; i la promo no aplica a compres fetes via Mercado Pago ni és acumulable amb altres descomptes. A més, 10% diari en comerços seleccionats i descomptes de 10%-30% en gastronomia, moda, electrònica i educació.
Quina puntuació té OCA Metratge al rànquing?
59 sobre 100: lloc 15 de 23 al nostre rànquing de targetes de crèdit d'Uruguai, tier C, compleix, però convé comparar. El seu eix més fort és xarxa de descomptes (86) i el més fluix, acumulació (30). La puntuació general no s'escriu a mà: es calcula a partir de 6 eixos amb pes fix, acumulació 25%, xarxa de descomptes 25%, canvi 20%, cost 15%, flexibilitat 8% i cobertura 7%.
Per a qui convé OCA Metraje?
Qui compra molt en comerç físic local i organitza les seves compres per als dies de més descompte (divendres 20%). Pels Metres, no val la pena: el valor és al descompte.